Усмивката отразява стареенето по-силно, отколкото шията.

Анти-ейдж стоматологията – това е цял комплекс от мерки по лифтинг на долната част на лицето, корекция на измененията на зъбночелюстната система, които се случват при всички след 35-годишна възраст.

Що за изменения са това и какви специалисти помагат?

1. Емайлът се изтрива

Този проблем възниква физиологично, с възрастта емайлът изтънява, това се случва, когато дъвчем, скърцаме се зъби и т.н. Като зъбите намаляват на размери във всички 3 измерения.

Зъбите са рамка за меките тъкани на устните и бузите. Техният размер намалява, и впоследствие устните западат, стават по-тънки, появяват се бръчки около устата.

Какво може да се направи?

Композитни реставрации, покрити с коронки зъби или винири, които са тънки пластинки-приставки към зъбите от керамика или композитни материали.

С тяхна помощ може да се промени формата, цветът, структурата на зъбите, да се защитят от допълнително изтриване. Изборът между винири и коронки остава за лекаря-стоматолог, който се основава на клиничната ситуация на всеки пациент.

2. Горните резци не се виждат при усмивка

С възрастта при всички хора, когато разговарят или се усмихват, става все по-трудно да се виждат предните зъби. Това се случва отново, защото зъбите се изтриват, загубват тонус меките тъкани на лицето.

И овалът на лицето става по-малко ясен, бузите и устните се спускат надолу – горните резци вече не са толкова видни, а долните предни зъби се оголват.

Доказано – ако горните резци са забележими по време на разговор и дори при лека усмивка – това е признак на младо лице, а видимостта на долните резци е характерна за по-напреднала възраст.

Какво може да се направи?

В зависимост от причината се избира и тактиката. Често лечението се състои от 2 етапа – първият е ортодонтия. Целта е да се изправи захапката, да се изравнят зъбите и да се изместят по такъв начин, че горните да станат забележими.

Вторият етап – ако е изтрит емайла, възстановява се дължината и формата на зъбите – с винири, коронки или композитни реставрации.

3. Тъмен матов емайл

Видът на емайла на „възрастните“ зъби е матов, придобива оттенък от тъмно-жълт до сив, на повърхността му се появяват микропукнатини. Причините за това са няколко – тютюнопушене, употреба на храни и напитки с оцветители.

Всичко това променя цвета на емайла.
Едновременно с възрастта се образува вторичен дентин – слоят под емайла, цветът на който определя и външния вид на коронката на зъба. Колкото по-ярък и светъл е емайла, толкова по-младо изглеждат лицето и усмивката.

Какво може да се направи?

Да се изсветли емайла и да се укрепи за профилактика на разрушаване. В това ще ви помогне лекар-хигиенист. Трябва да го посещавате не по-рядко от веднъж на 6 месеца, дори при най-правилна и внимателна домашна грижа.

Специалистът професионално премахва налепа от зъбите и пигментацията от хранителни оцветители, възстановява естественият цвят и блясък на емайла.

Реминерализираща терапия – укрепване и възстановяване на структурата на емайла, насищане с микроелементи – провежда се както в клиника – на емайлът се нанасят специални препарати, така и у дома – зъболекарят назначава специални пасти, които пациентът нанася в индивидуално приготвени средства.

4. Заради липсата на зъби височината на захапката се понижава

При липсата на няколко или само на 1 зъб, особено в страничните отдели на челюстта, се понижава височината на захапката.

Това неизбежно превръща младото лице във възрастно – долната 1/3 от лицето става по-малка, назолабиалните гънки по-дълбоки, провисват меките тъкани на бузите.

Тук ще са ви необходими няколко специалиста.