Многобройни проучвания показват, че диетите, при които се консумират предимно храни източници на белтъци са полезни за здравето, като стимулират метаболизма, и подпомагат отслабването.
За жените в напреднала възраст обаче това не се отнася, за тях такива диети могат да бъдат повече вредни, отколкото полезни. Изследователите твърдят, че в по-напреднала възраст се увеличава риска от сърдечна недостатъчност, особено ако повечето белтъци идват от месото.
Досега беше известно, че хранителния режим, при който изобилстват мазнините, натрия и храни, богати на холестерол, увеличават риска от развитие на сърдечна недостатъчност.
Но според съавторът на най-новото проучване д-р Мохамад Фирас Барбоур от болницата на Университета Браун в Род Айлънд, многото протеини също могат да бъдат вредни.
Макар и в някои проучвания да се твърди, че диети, при които се ядат храни богати на белтъчини, помагат за свалянето на килограми, като потискат апетита, други изследователи се позовават на техния провал.
През 2014 година в публикация в рецензирано медицинско издание, например, се прави връзка между високопротеиновите диети и повишеният риск от рак, диабет, и като цяло повишен риск от смъртност по всякакви причини.
Това проучване е като всички останали, които претендират, че вината за влошаване на общественото здраве се дължи главно на животинските протеини, а не на растителните и всъщност те са по-безопасни.
Рискът от сърдечна недостатъчност е по-висок при жените, които ядат повече месо и месни продукти
За да стигнат до своето заключение, изследователите анализират медицинските данни на над 103 хиляди жени на възраст между 50 и 79 години, които са били мащабно изследвания с наименование – Женска здравна инициатива.
Като част от проучването, от участничките се изисквало до попълнят въпросници, с които се правело оценка на хранителните им навици измежду 125 хранителни продукта за периода 1993-98.
Изследователите се интересували какво цялото количество белтъци, което се приемали участничките през целия период на наблюдение, както и от количествената белтъци с растителен и животински произход.
Авторите на проучването обаче отбелязват, че при подобен начин на събиране на данни, когато участниците сами съобщават с какво се хранят, може да има неточности, затова и използвали данни за биомаркер, като по-надежден източник относно това какво количество белтъци участниците приемат.
Това обхващало проследяване на азота в урината и двойно обозначаване на водните нива – мярка за състоянието на метаболизма.
Нито една жена не страдала от сърдечна недостатъчност в началото на проучването, като проследяването за това заболяване продължило до 2005 г.
Общо 1711 жени, участващи в проучването развили сърдечна недостатъчност.
В сравнение с жените, които приемали малко протеини, за тези, които приемали повече било установено, че са с повишен риск от сърдечна недостатъчност. Като рискът бил най-голям сред жените, които приемали белтъците почти изцяло от месо и месни продукти.
Резултатите останали същите, след като били отчетени възрастта, расата, нивото на образованието, нивата на кръвното налягане, коронарната болест на сърцето, и предсърдно мъждене.
Изследователите обаче открили друг, много по-интересен факт – рискът от сърдечна недостатъчност е понижен, ако се приемат много протеини от растителен произход, но когато бил включен индексът на телесната маса, се оказало, че резултатът не е статистически значим.
Но предупреждават, че констатациите трябва да се интерпретират внимателно, и са необходими бъдещи изследвания, но твърдят, че многото протеини означават повишен риск от сърдечна недостатъчност.