Голяма част от живота си прекарваме у дома – почиваме си след училище или университет или работа, отглеждаме децата си, събираме се с близки и роднини.

Защо е толкова важно да следим за качеството на въздуха зад стените на дома

Какво е това замърсяване на въздуха

Обикновено, когато слушаме за замърсяване на въздуха, си представяме смог, дим от заводи и изгорели газове, изхвърляне на токсични вещества в околната среда.

Стените на дома едва ли ще се появят в асоциациите, но проблемът с мръсния въздух засяга и тях.

Специалисти от Агенцията за опазване на околната среда пресмятат, че около 90% от времето средностатистическият човек прекарва в затворени помещения. Това не е само дом, но и офиси, магазини, както и други обществени места.

За замърсяването на въздуха в жилищните помещения способстват битови уреди, строителни материали, химически вещества и животни.

Ако дълго време игнорираме замърсяването, това може да предизвика здравословни проблеми, като се започне от незначителни проблеми с кожата и се стигне до сериозни белодробни заболявания.

Специалисти са установили, че съществуват два типа замърсявания на въздуха в помещенията, които способстват за развитие на онкологични заболявания. Това е замърсяване с радон – естествен газ без цвят, вкус и миризма, и цигареният дим.

9 скрити източника на замърсяване на въздуха в помещенията

Изследване, публикувано в списание Nature, показва, че замърсяването на въздуха в жилищните помещения е станало причина за преждевременната смърт на 3,2 млн. души през 2020 г.

По данни от Световната здравна организация, в същата година от замърсяване на въздуха на открито се е стигнало до преждевременна смърт на 3,5 млн. души.

И ако на въздуха навън не можем да повлияем значително, то е по силите ни да изменим атмосферата на собствения си дом. За тази цел трябва да познаваме добре откъде може да произхожда замърсяването у дома:

1.Биологични източници

Под термина специалисти се разбират замърсявания, предизвикани от животни – например, от котки и кучета.

Касае се не само за козината на животните, но и на пърхота от тях. Невидим е за човешкото око, но също може да създаде проблеми. Например, опасен е за тези, които страдат от алергии и бронхиална астма. Много хора, дори не се досещат, че страдат от такъв.

2.Плесен

Повишената влажност у дома и лошата вентилация способстват за появата на плесен. Справянето е много трудно, и често без специализирана помощ не е възможно. Всички видове плесени са опасни за здравето и се явяват токсични. Възможно е да предизвикат проявления на алергия, пристъпи на астма, раздразнение на очите, носа, гърлото и кожата. Затова не трябва да си затваряме очите за плесента.

3.Бои и остатъчни материали

Когато правим ремонт на дома често мислим за красотата на пространството около нас и подценяваме рисковете от използването на някои материали.

Много предмети за красота съдържат летливи органични съединения, които неблагоприятно влияят на здравето, като те могат да продължат да ги отделят, дори и след като изсъхнат напълно.

За да се избегне негативното въздействие е необходимо редовно проветряване на помещенията и да се погрижим за добрата вентилация.

4.Строителни материали

Материали, използвани в декора на дома и за създаване на уютна атмосфера, също могат да са вредни за здравето. Някои от тях отделят токсини – заради природата на самия продукт или поради обработката с бои, херметизатори и други вещества.

5.Ароматни свещи

Създават атмосфера на уют и романтика, но могат да са опасни за здравето показват изследванията.

Свещите, създадени от парафин, пчелен восък, минерални масла и други материали, при горене отделят във въздуха химически вещества и синтетични ароматизатори.

Изследване от 2009 г. показва, че парафиновите свещи отделят във въздуха голямо количество бензол и толуол, които са известни канцерогени.

За да се предпазим, по-добре да купуваме за романтични срещи и за всеки ден свещи от пчелен восък с натурални оцветители и парфюми.

6.Освежители за въздух

Изпълват въздуха с приятни аромати, но не са толкова безобидни както изглежда. Във формулите за повечето освежители на въздуха присъстват токсични вещества.

Специалисти ги сравняват с въздействието на пасивното пушене.

7.Битова химия

Почистващите средства за печки, бани и тоалетни, обезмаслители за фурни и за под – всички тези помощници съдържат летливи органични съединения, които могат да причинят вреда на здравето.

Особено опасно е едновременно да се използват едновременно средства с амоняк и продукти с хлор, тъй като при смесването се образува много токсичен газ.

8.Цигарен дим

Ако все още някой от семейството не се е справил с навика да пуши, то по-добре да го прави на открито – на терасата или на двора, например.

Дори в добре проветрявани помещения остават съединения от цигарения дим, които се поемат от предметите и постоянно се освобождават токсични вещества.

Как да почистим дома от токсичните замърсители

На първо място, по-често проветряване, минимум 2 пъти дневно – сутрин и вечер преди лягане. Второ, изпълнете помещенията с живи растения и се грижете добре за тях. По-често правете основно почистване, но използвайте екологично чиста битова химия.

Също така при всяка възможност излизайте сред природата, на чист въздух.