Ако всяко бездействие ни отдалечава от успеха, а не води до него, тогава е добре да се научим как да мързелуваме ефективно.
Как с мързел можем да постигнем големи успехи
Мързеливите търсят най-лесният и ефективен начин да свършат работа
Основателят на Майкрософт Бил Гейтс казва, че винаги е търсел мързеливи хора да работят за него, тъй като те ще намират много лесни начини за решаване на задачите, които са им поставени.
Наистина такива служители ще търсят начини по-бързо да завършат проектите си и ще се постараят да получат най-добрия резултат от първия път, за да не се налага да преправят това, което вече са завършили.
Умеят доста добре да оптимизират
Ленивият човек не вижда смисъл в еднообразната и монотонна работа, затова винаги се стараят да оптимизират процеса. Благодарение на такива изобретатели метлата е заменена от прахосмукачка, а след това и с прахосмукачка-робот.
И ако прочетете за поредния трик как по-лесно да свършим домакинската работа, не се съмнявайте, че е измислен от мързелив човек. Работливият ще я свърши така както трябва, а няма да помисли как може да я направи по-лесно.
Използват с лекота всички нови технологии
Не е задължително да се изобретява нещо ново, за да се оптимизират процесите, могат да се използват и готови разработки. Ленивите хора редовно проверяват дали не се е появило нещо, което би ги отменило при изпълнението на рутинни задачи. Те са в течение за техническите новости.
Правилно си поставят приоритети
Преди да си изяснят за себе си как да свършат нещо, мързеливите хора се питат, защо да го правят. Правилното поставяне на приоритети ни дава възможност да не губим време и сили за второстепенни неща, които в малка степен влияят на резултата.
В началото на 20 век италиански икономист успява да изведе като закон, съгласно който 20% от усилията осигуряват около 80% от успеха.
Съответно останалите 80% усилия имат само 20% принос за постигането на успех. Съгласно този закон е много по-изгодно да положим минимум усилия, но в правилна насока.
Умеят да си почиват
Ако трудът на обикновения човек прилича на маратон, то за мързеливия са кратки спринтове, които се редуват с почивки. Мързеливите дават максималното от себе си като усилия, а след си оставят време за почивка.
В крайна сметка за същият период от време мързеливият човек успява да свърши същия обем от работа, колкото и този, който не обича да мързелува. Не се стресира обаче, тъй като постоянно интензивната работа се редува с почивка.
Виждат рисковете по-добре
За да си вършим по-ефективно служебните задачи и да не се налага нищо да преправяме, трябва предварително да обмислим как да действаме, ако се случи нещо непредвидено. Ленивите виждат предварително рисковете и правят всичко възможно да ги отстранят. Останалите, погълнати от своето забързано ежедневие, обикновено не предвиждат, че по пътя към целта може да има редица препятствия и да възникнат непредвидени ситуации.
Добри лидери са
Ленивият човек не само сам си върши работата ефективно и пълноценно, но и правилно разпределя другите задачи между хората, които работят над същия проект.
Никакви излишни действия и дублиране на задължения, само хармонична работа, насочена към постигането на резултат.
Умни са
Ако човек не е много умен, просто не може да си позволи да мързелува. Ако разбира се, не става въпрос за наследник на милиардер, но те не са чак толкова много, че да бъдат включени в статистиката.
В офиса трябва да сме убедени, че ще можем да се справим със служебните задачи навреме, дори и почти през цялото работно време сме разглеждали профилите на съученици и бивши колеги в социалните мрежи.
За мързеливия флийлансър умът е необходим повече, за да може да си спечели 10 високоплатени поръчки, вместо 100 евтини.
Затова развитият интелект е ключ към успех, ако желаете да работите по-малко, но да печелите повече, но може би всичко идва с опита и с практиката.