Кадифена и нежна кожата може да е не само на 20-годишните. Такава може да стане и при 35-40-годишните с няколко движения на четката за грим, но няма да е трайно.

Може би е по-добре да използваме съвременните козметични средства за тази цел. Ефектът ще е по-траен.

Съставки в козметиката, които правят кожата по-гладка

1.Витамин С

Мощен антиоксидант, който помага за защита на кожата от действието на свободните радикали, които са с основен принос за преждевременното стареене.

Предизвикват увреждане на кожата и поява на възпаления по нея, поради което лицето изглежда сиво и отпуснато.

Полезно е да приемаме витамин С както под формата на хранителна добавка, която си набавяме от хранителните продукти – ябълки, портокали, шипки, киви и ягоди, така и в състава на козметични средства – ежедневен крем или anti-age серум.

2.Екстракт от хамамелис

С високи противовъзпалителни и успокояващи свойства, благодарение на което може да намали раздразнението и зачервяванията на кожата.

Съдържа се в тоници, лосиони, пяна за миене, затова лесно може да се намери.

3.Лимонов сок

Ефективно домашно средство за по-светла кожа и за премахване на пигментни петна. Препоръчително е да се нанася на кожата на лицето два пъти дневно, докато не бъдат достигнати желаните резултати. Възможно е обаче да предизвика алергична реакция на раздразнение.

Повишава фоточувствителността на кожата, затова при слънчево време е по-добре да не се използва, особено ако плануваме да караме ски през уикенда.

Неправилно хранене, напредване на възрастта, използване на някои медицински препарати, въздействие на слънцето, нарушен хормоналния фон могат да станат причина за потъмняване или неравномерен тен на кожата на лицето.

За щастие, независимо от причините за нездравия тен на лицето, проблемът може да се коригира със съвременните козметични средства.

4.Ниацин

Популярна съставка в козметиката за увредена кожа. Витамин В3 помага за изравняване на неравномерния тен на кожата, за намаляване на дълбочината на бръчките.

Съдържа се в хранителните продукти – пилешко, зелен грах, гъби и риба тон, а също и в много кремове за лице, сред които и детски – за най-нежната кожа.

5.Масло от шипка

За грижа за кожата е по-добре да се използва в чист вид, а не в състава на козметика. При редовно нанасяне на лицето, помага за справяне с хиперпигментацията, за предотвратяване на ранни бръчки и за заглаждане на вече появили се.

В него се съдържат ценни антиоксиданти, които неутрализират атаките на свободните радикали и стимулират образуването на колаген.

6.Коева киселина

Отнася се към тежката артилерия за грижа за кожата. Премахва хиперпигментацията, изравнява тена на лицето и прави кожата по-гладка и нежна.

Според изследване, публикувано в рецензирано издание за токсикология в състава на козметиката оптималната доза се равнява на 2%.

Една от тайните на здравата кожа е пълноценното ѝ овлажняване, както отвън, така и отвътре. Не забравяйте да използвате кремове за лице и тяло сутрин и вечер, а също и за спазване на достатъчен питеен режим.

7.Гликолова киселина

Пилинг с гликолова киселина – популярна козметична процедура с подмладяващи свойства. Може да се проведе и в домашни условия, ефективно премахва пигментацията. Намалява видимостта на бръчките и изравнява тена на кожата.

Най-добре е пилингът да се планира сега, когато слънчевата активност е ниска. Понастоящем обаче има друга пречка, нараства броят на болните от грип, затова не е препоръчително да се правят процедури по разкрасяване, тъй като има голяма вероятност да се заразим.

8.Масло от черен кимион

Във формулата на продуктите за красота маслото от черен кимион е с функция на противогъбичен, противовъзпалителен и антибактериален агент, благодарение на което служи за ефективна профилактика на възникване на бръчки.

Антиоксидантните свойства помагат за изравняване на тена на лицето и правят кожата по-мека, еластична и сияеща. Изследване от 2015 г., публикувано в рецензирано издание на Дерматология и Дерматологична хирургия, показва, че маслото от черен кимион е ефективно при лечение на витилиго.

9.Салицилова киселина

Влиза в състава на много продукти за разкрасяване, предназначени за проявленията на акне. По своите свойства малко отстъпва на гликоловата, като действа по-меко и деликатно. Редовното ѝ използване избавя кожата от мъртви клетки, облекчава зачервяванията и раздразненията.