Децата са безусловно щастие, но понякога то се помрачава от конфликтни ситуации, свързани с особеностите на възпитанието по време на възрастовите кризи.
Но и в други периоди стават конфликти, които огорчават деца и родители.
Агресивното детско поведение – това е сериозен проблем, който не трябва да се игнорира.
Детето, склонно към конфликти и агресия, се нуждае от специално внимание на родителите.
Те следва да положат всички усилия, за да изяснят причините за подобно поведение и да поемат всички възможни мерки за неговото отстраняване.
Възможни причини за агресивно детско поведение
Причините за агресивно поведение могат да се отличават в зависимост от възрастта на детето. При малките деца причините не са толкова значителни, както при тийнейджърите.
Освен това, при малчуганите връзката с родителите е достатъчно здрава, затова е по-лесно да повлияят и да коригират поведението.
Обикновено агресивното поведение на децата в ранна възраст се предизвиква от следните причини:
1. Възрастови кризи
Коригирането на поведението в кризисните периоди е достатъчно просто, ако се отчитат особеностите на възпитание на децата във всяка възраст.
2. Изразяване на негативните емоции
Децата в ранна възраст обикновено трудно обясняват и изразяват своите желания, потребности, емоции с думи.
И затова прибягват до най-простия начин за тяхното изразяване и привличане внимание на възрастните – към скандали и истерии.
3. Любознателност по отношение нарушаването на правилата
В определен период от израстването детето неизбежно се стига до момента, в който у него възниква остро желание да наруши съществуващите норми и правила за поведение, за да научи какво води до това на практика.
В такива периоди родителите в никакъв случай не следва да отстъпват от създадените в обществото и в семейството правила и да позволят на детето да експериментира със своята любознателността.
Напротив, следва да се положат всички усилия и да се организират и обозначат рамките на общоприетото поведение и да се предприемат всички възможни мерки за профилактика на опитите за излизане от тях.
4. Начин за развлечение
Децата често се смятат за забавни и интересни да се държат твърде активно и агресивно, без да смятат това за нередно.
В този случай родителите следва да обяснят на детето, че подобно поведение е недопустимо и наранява другите.
5. Подражание на видяното
Децата често копират поведението на другите хора, тъй като самите те нямат опит и представа как трябва да се държат във всеки конкретен случай.
Агресивното поведение може да бъде само резултат от неудачен пример, свидетел на който е станало детето.
За да се избегнат такива ситуации, родителите трябва по-често да обсъждат житейските ситуации и тънко, отчитайки особеностите на възпитание на децата във всяка възраст, да насочват тяхното поведение в правилната посока.
Особености на възпитание на деца, склонни към агресия
Ако обясненията и всички гореописани мерки за профилактика не донесат резултати, и детето продължава да се държи агресивно и вече като по-голямо, родителите трябва да приемат този факт.
И за да се минимизират последствията от това детско поведение, родителите следва да си изработят единна стратегия за взаимодействие с детето с отчитане на всички особености на възпитание на детето в определена възраст.
Доста често агресията се дължи на неудовлетворявани и игнорираните потребности на детето.