При голям брой заболявания антибиотиците са основа на лечението. Но в някои случаи именно тези медикаменти могат да станат причина за сериозна алергична реакция. Защо това се случва и как да се предпазим от нежеланите последствия?
Причини за алергия към антибиотици
Медикаментозната алергия се смята за една от най-опасните форми, доколкото може да доведе до тежки реакции, а понякога дори и до летален изход.
Най-често се предизвиква от използването на антибиотици, обезболяващи препарати и упойки.
Реакция не се развива не веднага.
При първата среща с алергена имунната система само се запознава с него, погрешно го възприема за опасен и започва да образува защита срещу него – имуноглобулини.
Именно те предизвикват алергия при повторна среща с лекарството. Нарушение на имунната система може да се случи и не при първи контакт. Често неадекватната реакция се предизвиква от компонент, с който организмът се сблъсква твърде често.
Този процес се нарича сенсибилизация. Използването на антибиотици при всяко простудно заболяване е един от основните фактори за развитие на алергия към тях. Затова и при всякакви патологии само лекар може да решава какви антибиотици да се приемат и има ли необходимост от тях.
Сред другите причини, съпътстващи алергия към антибиотици са следните:
• Съпътстващи заболявания – СПИН, подагра, мононуклеоза и прочие;
• Наличие на друг вид алергия – хранителна, полиноза, реакция към космите на животни, битова химия. Развитие на т.нар. кръстосани алергии – често явление. Изключително рядко при човек се наблюдава само един вид, като с възрастта количеството на веществата, към които се развиват неадекватни реакции на имунната система, може да се увеличи.
• Наследственост – особено често този фактор се оказва ключов при развитие на алергии към антибиотици при малки деца.
Симптоми на алергия към антибиотици
Може да се проявява по най-различен начин, от незначителни симптоми до опасни състояния. Това могат да бъдат местни проявления или генерализирани процеси, обхващащи едновременно няколко органи и системи. Най-опасните сред тях са:
• Анафилаксия – развива се бързо, в рамките на кратък период от време – от 1 минута до 30 минути след прием на антибиотици. Рязко спада кръвното налягане, развива се задушаване, наблюдават се отоци, кожата може да се зачерви и да сърби. На фона на анафилатичния шок често се развива остра сърдечна недостатъчност, която става причина за настъпване на смърт.
• Синдром на Лайл – кожна алергична реакция, при която се образуват мехури, изпълнени с течност.
• Оток на Квинке – развива се стремително, веднага след приема на антибиотика. Характеризира се със силен оток на лицето, може да премине към ларинкса и да стане причина за задушаване;
• Синдром на Стивън-Джонсън – проявява на кожата под формата на силен обрив, особено на лицето, устните могат силно да почервенеят. По своята същност това е некротичен процес, затова и лечение трябва да се назначи незабавно.
Сред по-малко опасните последствия на алергиите към антибиотици са:
• Уртикария и други видове обриви;
• Увеличение на лимфните възли;
• Болки в ставите;
• Нарушение на функцията на стомашно-чревния тракт;
Какви антибиотици могат да се приемат при алергия?
Ако алергията е потвърдена с тестове и изследвания, човек трябва да бъде особено внимателен при следните случаи на назначаване на лекарства. При изписването на каквито и да е лекарства, е необходимо пациентът да информира за наличие на алергия.
Най-често се развиват алергични реакции към препаратите от пеницилиновата група.