Всеки път след нощна забава с алкохол в огледалото на сутринта, сякаш виждаме чудовище. Може ли пък да има препарати или храни, които да заглаждат негативното въздействие на алкохола върху организма?
Алкохолът и красотата са трудно съвместими понятия. Алкохолните напитки, особено силните, са токсични – прием на ударни дози ни приближава до отравянето, и нищо не може да се направи.
Най-вредното време за пиене на една след друга чаши вино е вечерта, непосредствено преди сън.
Какъв обем алкохол е критичен за външността? Повече от 2 чаши вино дневно!
Всички препарати, които се продават за бурни нощни забавления, само смекчават тежестта на махмурлука – на външността по никакъв начин не се отразяват.
Какво можете да получите, докато пиете алкохол?
1. Преждевременни и нови бръчки. Кожата страда на фона на обезводняване, което е неминуемо при предозиране с алкохол. Става суха, придобива сивкав оттенък, преждевременно се появяват бръчки.
2. Купероза – появява се изразена мрежа от кръвоносни съдове на лицето, която възниква заради честите приливи на кръв към лицето.
3. Очи на панда – появяват се тъмни кръгове и отоци около очите – последствията са минимално увреждане на черния дроб, отпускане на горните клепачи – което е сигнал за нарушена бъбречна функция.
4. Изтъняване и лесно накъсване на косата – проблемите възникват заради нарушено кръвообращение. С времето започва и оредяване.
5. Сериозно отслабване – този ефект погрешно може да се сметне за желан. Всъщност загубата на мускулна маса е неизбежна при хроничен алкохолизъм, тоест ако злоупотребявате с алкохол отдавна и постоянно.
Между впрочем, разпространеното мнение, че от прекаляването с алкохола се пълнее – не е нищо повече от заблуждение. Въпреки че алкохолните напитки са калорични, от тях може да се напълнее само на етапа на формиране на зависимост – и само в случай че човек се храни добре.
По-късно заради токсичността на алкохола, а това означава и състояние на хронично отравяне, човек отслабва.
Какво може да се направи, за да не пострада външността от изпития алкохол?
• Преди нощната забава е препоръчително да си хапнем много добре. Това забавя опиянението и намалява количеството на изпитото.
• По време на такива купони се движете повече, най-добре е да танцувате. И затова ходенето на дискотека в петък не е толкова лоша идея.
• След като сте прекалили с алкохола, задължително излезте на чист въздух и изминете 500 метра.
Не само алкохолът вреди на красотата при нощните забавления, но също и силно задимените помещения на дискотеките, но където и да се събирате с приятели – винаги има доста пушачи.
Затова за предпочитане е по-често да се излиза на чист въздух, защото от цигарения дим, а като добавим и гримовете, порите се запушват и след като се приберете трябва да отделите доста време, за да изчистите кожата – първо от гримовете, после и от последствията от въздействието на цигарения дим.
А когато има прекаляване с алкохола, това се превръща в мисия невъзможна, тъй като умората си казва думата, и единственото, което искаме е да се приберем и просто да си легнем.
Освен това се нарушава и хигиената на съня – нарушава се отделянето на хормона на съня – мелатонин, а за него е известно, че има подмладяващо и противовъзпалително действие.