Лекарят винаги задава множество въпроси, като голямата част от тях са неприятни. И затова често го послъгваме и влошаваме още повече положението си. За какво не трябва да лъжем лекаря в никакъв случай.
1. Да, пия всички таблетки, както ми казахте
Но пък всъщност не. Да се приемат медикаменти е скучно. Понякога е трудно, защото трябва да се пият на точен час, или защото са противни. А да си признаеш за това е доста неловко.
Това не е просто лъжа, а дезинформация, за която ще има сериозни последствия.
Лекарят трябва да знае, правилно ли сте приемали назначените лекарства.
Ако кажете, че сте действали според рецептата, лекарят трябва да направи заключение, че препаратът не е оказал ефект. А това означава, че трябва или да сменяш лечението, или да увеличиш дозата, или да се преразгледа диагнозата.
Големите дози или по-силните препарати притежават сериозни странични ефекти. Със сигурност искате да се излекувате, а не да се сдобиете с няколко заболявания.
2. Не, сега не приемам никакви лекарства
Това може да ви се струва дреболия, която не заслужава внимание, но може силно да повлияе на резултат от лечението.
Ако не изброите абсолютно всички лекарства, които пиете в момента, лекарят няма да може да прогнозира тяхното евентуално взаимодействие, а това ще доведе до нежелани ефекти.
За какво не трябва да се забравя? За антидепресантите, за противозачатъчните таблетки, за витамините, за аминокиселините, за хранителните добавки, билките, екстрактите, виаграта.
Пациентите често крият, че някакви лекарства са им изписани от друг лекар, особено ако е психиатър или специалист по венерически заболявания.
Или са се начели на статии в Интернет и след това сами са си изписали антибиотик, а сега се притесняват да кажат.
3. Нищо не съм и пил преди операцията
Довеждат пациента в операционната и анестезиологът пита го кога за последен път е ял и пил. И получава отговор от пациента, че не е ял и пил цял ден.
Изглежда невинна лъжа, но може да се превърне в голям проблем, защото с упойката шегите са лоши.
Не лъжете анестезиолога, за да не се окажете в реанимацията.
Преди планова операция на пациентите ги предупреждават, че стомахът трябва да бъде празен – това е необходима мярка за подготовка преди операция.
4. Не-не, аз не пуша
Пушачите крият своя навик от лекарите. Често хората казват, че са спрели да пушат. Преди 5 дни, например. Или пък вчера. Такова отговорно заявление е недостатъчно, за да спрете цигарите, особено при многогодишен стаж.
Пациентите се срамуват да си признаят за вредния навик, но на лекарят трябва да се разкаже всичко.
Докторът, знаейки за пушенето, ще назначи допълнителни изследвания, ще подскаже на какви неприятни симптоми трябва да се обърне внимание, за да се забележи навреме рак, хронична обструктивна белодробна болест, нарушения в сърдечната функция.
5. Наркотици? Никога не съм пробвал
Някой дали по собствена воля ще разкаже, че приема забранени препарати? Никой и не казва, докато изследванията не разкрият истината.
Поставянето на диагноза на наркоман е доста по-трудно, отколкото на човек без зависимости, ако не се знае какво точно приема.
Дори пушенето на трева пречи на усвояването на антибиотици, на препаратите за разреждане на кръвта, на обезболяващите. Наркотиците изменят нивата на кръвната захар и повишават кръвното налягане.