Лекарството, което се прилага при рак на кръвта, потиска прекомерната реакция на имунната система при инфекции.

Свръхреакцията на имунитета се предотвратява с антираковия препарат

Статията на група специалисти от Националния институт за ракови изследвания, Националния институт по алергични и инфекциозни заболявания на САЩ, а също и няколко американски медицински центрове, е публикувано в списание Научна имунология.

Препарати, предназначени за лечение на COVID-19, все още не съществуват, и затова лекари от цял свят се опитват да помогнат на болни от тежки форми на коронавирусна инфекция, като използват съществуващи лекарства срещу други заболявания.

Най-честа причина за смърт на заболели от COVID-19 е остър респираторен дистрес синдром – отказ на дихателната система, заради хиперактивна реакция на имунната система към вирус, т.нар. цитокинова буря.

Затова и една от основните стратегии за помощ на болни при тежко протичане на COVID-19 е възпиране на цитокиновата буря.

С тази цел авторите на публикации опитали да използват препарата акалабрутиниб, който е предназначен за лечение на няколко типа рак на кръвта. Този препарат блокира белтъка, който играе важна роля в развитието на имунен отговор на инфекцията.

Учените предполагат, че благодарение на него ще е възможно имунната система да бъде успокоена и да се подобри състоянието на пациенти с тежки форми на COVID-19.

Лекарство получили 19 хоспитализирани пациенти с потвърдена коронавирусна инфекция, при която се наблюдавали явни симптоми на отказ на белите дробове, заради цитокинова буря.

11 участници в експеримента били на допълнителен кислород, а останалите на изкуствена вентилация на белите дробове.

През първите 3 дни на прием на акалабрутиниб при повечето от заразените, които получили кислород, се подобрявали показателите на дишането и съществено се понижавали маркерите на възпаление в кръвта.

Подобряване на състоянието след прием на препарат за рак на кръвта

При 8 от тях състоянието се подобрило до толкова, че кислородната терапия станала ненужна и били изписани. Макар и сред тези, които били на апаратна вентилация, благотворните последствия от приема на акалабрутиниб не били толкова явни, но все пак се наблюдавали.

4 от 8 били екстубирани и започнали да дишат самостоятелно, а двама от тях, дори били изписани и се прибрали у дома.

Следва да се има предвид, че участниците, които били на апаратна вентилация, са се намирали в критично състояние. Двама пациенти от тази група впоследствие умират.

Тези предварителни резултати показват, че е необходимо провеждане на мащабни клинични изследвания на безопасността и ефективността на приложение на акалабрутиниб при тежка форма на COVID-19.