Хладните дни навяват желание да си останем в леглото, да се заровим в любимата книга, останали под одеялото. А работата ни чака… Мързелът ни е надвил, казват едни.
Застигнала ни е апатията, обясняват други. Изглежда, че такова определение звучи по-благородно, а да си признаеш мързел е срамно.
Но от медицинска гледна точка – психическо разстройство, което може да бъде признак на други заболявания, включително и шизофрения, старческо слабоумие, органични увреждания на мозъка.
Не е ли добре да научим повече информация за тези понятия и да си приписваме несъществуващи диагнози?
Мързел или апатия – как да ги различим
Първото е черта на характера, вреден навик, а не физическо и психологическо състояние.
Например, когато тийнейджърът гледа телевизия, пренебрегвайки подготовката за утрешното контролно или служителят си отива по-рано от работа, не довършвайки важен доклад, защото бърза до отиде на гости при приятели, това е мързел.
Общото тук е липсата на мотивация. Не ти иска да направиш нещо, защото друго ти е по-приятно.
Дори когато оставиш неизмити чинии в мивката и отидеш да си легнеш на дивана или да се поглезиш във ваната, защото миенето на чинии е скучно занимание, и става дума именно за предпочитание, а това означава – мързел.
Съвсем друг е въпросът. Например, чиниите не са измити, човек е на дивана, но това не му доставя никакво удоволствие. Да и миенето не изглежда скучно, но човек няма сили за него. Ето тук трябва замисляне, как да се пребориш с апатията.
Ако ви се струва, че внезапно ви е хванал мързел, и по-рано нищо подобно не е било, става дума точно за мързела. Недостатъкът на трудолюбие, осъзнатото или полуосъзнатото предпочитане на развлеченията и безделието, а не работата и стремежът да се избягват трудности.
Да и оценката за мързела при различните култури се променя, тъй като това е категория за морал. Може да се смята, че това качество е двигател на прогреса, помагащ да се изобрети всичко, което опростява живота на човека.
Или немотивираност – следва да се подбере правилният стимул, и мързелът изчезва. Учените създават допаминовата теория за мързела – оказва се, че в норма повишението на хормона на удоволствието е свързано с зона на мозъка, отговаряща за потенциалното възнаграждение.
А при тези, които допаминът се отделя в покой, са сякаш в състояние на органична наркомания, тъй като всякакви усилия и промени могат да понижат нивото на вече съществуващата удовлетвореност.
Умора и апатия – причини
Така желанието да се поглезиш в дъждовна вечер – това апатия ли е или мързел? Нито едното, нито другото.
Ако организмът изисква отдих, удоволствие – но това не е ваш постоянен избор, това означава, че просто трябва да пестим сили. И когато човекът е уморен, това невинаги е физическа умора.
И въпреки това е нормално – мускулите се обаждат, слабост, но достатъчно е да полежиш и всичко се нормализира.
Ако сте се преуморили по време на интелектуален труд или сте се поизнервили, също е възможна умора. истината е, че почивката на дивана също не помага – по-полезна е смяната на дейността, например, умерените и приятните физически натоварвания – например, танците, разходките на чист въздух, изискващите мускулни умения.
През есента, и особено късната човек се уморява по-бързо, а и времето е депресиращо – облачно мъгливо, и сравнително топло, защото студът освежава.