Учени от Университета на Кеймбридж установяват, че аутизъм най-често развива при момченца, чиито майки по време на бременност са били с високи нива на естроген.

4 типа естрогени се съдържат в околоплодните води

В рамките на изследването се извършва анализ на проби от околоплодни води на повече от 270 бременни. Оказва се, че показателите на 4 типа естрогени, които се откривали в тях – естрон, естрадиол, естриол и естетриол, били повече от 98 деца от мъжки пол, получили впоследствие „диагноза” аутизъм, в сравнение с 177 бебета, които страдали без аутизъм.

Изследователите обясняват това с факта, че в пренаталния период тези хормони са свързани с растежа на мозъка. Това не е единствената, но една от няколко причини за развитие на разстройства от аустичния спектър. Според изследователите най-вероятно хормоните взаимодействат с генетични фактори, като влияят на развиващия се мозък на плода.

Причините за повишаване на нивата на естрогените при жени в период на бременност засега не са известни.

Към този момент изследователите планират да проверят как влияят високите нива на пренатален естроген на мозъка на момиченцата. Подчертават, че към този момент висока концентрация на естроген в околоплодни води не може да се счита за диагностичен признак.

Засега е неизвестно как пренаталните полови стероидни хормони влияят на развитието на нервната система. Но получените данни залагат база за бъдещи изследвания.

Естрадиолът – най-женският хормон

Най-яркият представител на естрогените се образува в женския организъм от яйчниците под въздействието на фоликулостимулиращ хормон, лутенизиращ хормон и пролактин.

Синтезът на веществата се осигурява от надбъбречните жлези и от мастната тъкан.

В идеалния случай концентрацията на хормона естрадиол при бременност е висока. Това е гаранция за благополучието на плода в утробата на майката. Освен вече споменатите детеродни органи, естрадиолът започва да се образува от тъканите на плацентата.

В сферата на отговорност на главния женския естроген попадат следните фактори:

  • Съзряване и висока функционалност на плацентата;
  • Увеличаване на размерите на матката;
  • Повишаване на активността на кръвообращението и стимулиране образуването на червени кръвни телца;
  • Осигуряване на здравина на кръвоносните съдове и капилярите;
  • Повишава се вискозитета на кръвта, което предотвратява масирани кръвотечения.