Какво е автоимунен хепатит?
Най-честата причина за възпаление на черния дроб са вируси. Автоимунният хепатит /АИХ/ е едно изключение. Това заболяване възниква, когато собствената имунна система атакува чернодробните клетки. Автоимунен хепатит е хронично заболяване и може да доведе до цироза и впоследствие чернодробна недостатъчност.
Видове АИХ
Съществуват три вида автоимунен хепатит. Първият вид засяга в повечето случаи млади жени и обикновено е свързан с други автоимунни заболявания. Вторият вид обикновено засяга момичета на възраст между 2 и 14 години. Въпреки че АИХ обикновено възниква в юношеска възраст или в ранната зрялост, възможно е да се развие във всяка възраст. Третият вид засяга най-често хора на възраст между 30 и 50 години. Заболяването прогресира в цироза в 75 % от болните.
Какви са симптомите?
В по-ранните етапи заболяването може да протича асимптоматично. Също така е възможно да се появят внезапно или да се усилват с напредването на АИХ.
Сред по-честите симптоми са:
- Увеличен черен дроб –хепатомегалия;
- Анормални изглеждащи кръвоносни съдове по кожата;
- Подуване на корема;
- Тъмна урина с цвят на бира;
- Бледо оцветени изпражнения.
Допълнителни симптоми, които могат да се проявят:
- Пожълтяване на кожата и очите – жълтеница;
- Сърбеж, причинен от натрупването на токсини;
- Отпадналост;
- Липса на апетит;
- Гадене или повръщане;
- Болки в ставите;
- Дискомфорт в коремната област.
Какви са причините?
АИХ се развива, когато собствената ни имунна система обърква чернодробните клетки с външни организми и създава антитела, за да ги атакува. Лекарите не са наясно защо това се случва. Въпреки това са установени няколко рискови фактори:
- Фамилна анамнеза на заболяването;
- Предшестващи бактериални или вирусни инфекции;
- Използването на някои лекарства като миноциклин;
Други автоимунни заболявания могат да предизвикат симптоми на чернодробно заболяване и също са свързани с развитието на АИХ. Тези заболявания са:
- Язвен колит;
- Болест на Грейв;
- Тиреоидит;
- Диабет тип І;
- Ревматоиден артрит;
- Склеродермия;
- Системен лупусеритематозус;
- Възпалително заболяване на червата;
- Синдром на Сьонгрен.
Лечение на автоимунен хепатит
Лечението може да забави, спре, а понякога чернодробната тъкан започва да се възстановява. Според медицинската статистика при около 70 % от пациентите, заболяването навлиза в ремисия. Въпреки това за да се достигне до това състояние, може да са необходими 3 години.
Имуносупресивните медикаменти могат да се използват, за да се отслаби имунната система и така атакуването на чернодробните клетки. Най-често се използват лекарствени средства като 6-меркаптопурин и азатиоприн. Но като имуносупресивни медикаменти могат да компрометират способностите на тялото да се бори с другите инфекции.
Кортикостероидите, обикновено под формата на преднизон, могат директно да лекуват възпалението на черния дроб. Те също могат да действат като имуносупресори. Най-често приемът на преднизон продължава минимум 18-24 месеца. Някои пациенти трябва да продължат приемът на преднизон до края на живота си да предотвратят повтаряне на АИХ. Преднизон обаче може да предизвика сериозни странични ефекти, включително диабет, остеопороза, хипертония и наднормено тегло.
Хирургия
Чернодробна трансплантация може да излекува АИХ. Въпреки това заболяването може да повтори дори и след трансплантация.
Усложнения от автоимунен хепатит
Потенциалните усложнения от нелекуван АИХ са:
- Чернодробна недостатъчност;
- Увреждане на черния дроб –цироза;
- Рак на черния дроб;
- Повишено кръвно налягане в порталната вена;
- Увеличени вени в стомаха и хранопровода – езофагеални варици;
- Натрупване на течност в корема – асцит.