Здравето и евентуалното негово влошаване е на второ място, като повод да се притесняваме, на първо като основание за тревога е безпаричието.

Оказва се, че бедността и безпаричието са притеснение и тревога номер 1 за българите. Това показват резултати от национално представително проучване, проведено наскоро.

Парите и богатството ли са по-важни от здравето

Разбира се, това показва до известна степен, че анкетираните над 1000 души на възраст над 18 години, не страдат хипохондрия.

Все пак тялото има нужда и от малко позитивно отношение, за да функционира оптимално. Не би било добре, ако постоянно мислехме как можем да се разболеем и няма да можем да се излекуваме.

Същевременно у нас са малко хората, които се страхуват, че ще останат сами, от 1000 души, едва 3% или само 30 са заявяват, че се притесняват от евентуална самота в бъдеще.

Здравето като повод за притеснение е на второ място, българинът изпитва страх, че може да се разболее от неизлечима болест и това е напълно естествено, но не това е основното му притеснение. Това може би показва, че не сме нация от хипохондрици.

Още повече, че повечето от нас сърфирайки из онлайн пространството и най-вече в социалните мрежи се натъкват на благотворителни кампании за събиране на средства за лечение.

Както показват и проведени в чужбина изследвания, финансовите сътресения се отразяват неблагоприятно и на здравословното състояние.

Финансовите трудности вървят ръка с ръка със здравословните проблеми

Финансовите трудности обикновено са свързани с много силен стрес, справянето с който е трудно, а това неизбежно се отразява неблагоприятно на здравословното състояние.

От друга страна, не достатъчно добре финансираното българско здравеопазване може да вкара човек, който е във влошено финансово състояние в една спирала от допълнителни и непланирани големи разходи, която може направо да го убие.

Затова основният страх на българина от загубата на доходите и от бедността е до голяма степен свързана и с притесненията относно здравословното състояние.

 В изследването не се споменава, например, как с възрастта нарастват притесненията за здравословното състояние. От представените резултати се установява, че българите не се страхуват особено много от старостта, която неизбежно се свързва и с по-големи страхове във връзка с евентуално сериозно влошаване на здравословното състояние.

Въз основа на данните от националното представително проучване може да се направи заключението, че българите до известна степен сме самовлюбени и ценим себе си. Малко са тези, които биха се притеснили от загубата на приятели, над 60% от анкетираните не биха се разтревожили и от раздялата с половинката.