Бартолиновите жлези са локализирани на всяка от страните на вагиналния отвор. Тези жлези отделят течност, която спомага за овлажняване на влагалището.
Но понякога отворите на тези жлези се запушват и течността, която те освобождават се събира в тях. Резултатът е сравнително безболезнено подуване, наречено бартолинова киста.
Понякога, течността в кистата се инфектира, като около нея се формира гнойна възпалена тъкан /абсцес/.
Бартолиновата киста или абсцес е често срещана. Лечение зависи от размера на новообразуванието, болката, която предизвиква и дали то е инфектирано.
Понякога лечението в домашни условия е напълно достатъчно и гарантира 100% ефективно. В други случаи се налага хирургично дрениране на кистата.
А ако се развие инфекция на кистата, тогава се прилагат антибиотици.
Какви са симптомите?
Ако кистата остане малка и не се инфектира е възможно и човек да не я забележи.
Ако нарасне обаче може да се усети като присъствието ѝ, като единичен възел или маса в близост до вагиналния отвор. Въпреки че кистата обикновено е безболезнена, е възможно да бъде чувствителна.
Ако кистата се инфектира, е възможно да се проявят следните клинични изяви:
• Твърда или болезнена бучка в близост до вагиналния отвор;
• Неприятно усещане при ходене или при престой в седнало положение;
• Болка по време на полов акт;
• Повишена телесна температура;
Киста или абсцес се появява само от едната страна на вагиналния отвор.
Кога трябва да се потърси лекарска помощ?
Уведомете личния си лекар при наличие на болезнена бучка в близост до отвора на влагалището и ако не изчезне за 2-3 дни, въпреки че сте предприели всички методи за излекуването ѝ, приложими в домашни условия, като например топли бани.
Ако болката е прекалено силна, си запишете час при личния си лекар веднага.
Какви са причините?
Учените смятат, че причината за заболяването е събирането на течност в резултат на запушването на канала на жлезата или може би поради необичаен растеж на неговия отвор.
Кистата може да се инфектира и да образува абсцес.
Редица бактерии могат да предизвикат възпаление на течността в кистата, като например ешерихия коли, както и инфекциозните микроорганизми, причиняващи полово-предавани инфекции като гонорея и хламидия.
Какви са усложненията?
Барктолиновите кисти много често хронифицират, а абсцесите е много вероятно да рецидивират и отново да се нуждаят от лечение.
Лечение на бартолинова киста
В повечето случаи кистите не се нуждаят от лечение, особено ако не предизвикват появата на клинични симптоми или дискомфорт.
При необходимост методът, който ще се приложи за третиране се определя в зависимост от размера на кистата и дали е инфектирана и съответно съществува вероятност от инфектирането ѝ.
Възможностите за лечение, които лекуващия ви лекар може да препоръча са:
• Бани на долната половина тяло – потапянето в няколко сантиметра топла вода по няколко пъти дневно в продължение на 3 или 4 дни спомага на малките, инфектирани кисти да се спускат и да се отцедят от само себе си.
• Хирургичен дренаж – може да се наложи операция за отцеждането на кистата, което се прави с местна упойка или седация.
За целите на процедурата лекарят прави малък разрез в кистата, което осигурява оттичането ѝ и след това се поставя малка гумена тръбичка /катетър/ в мястото на разреза.
Катерът остава в мястото на разреза за период до 6 седмици, за да се позволи пълното изцеждане на кистата.