Белодробно сърце е кардиологична патология, за която е характерна дегенерация на миокарда и увеличаване на дясната сърдечна камера. С времето това води до сърдечна недостатъчност.

Тази форма на дилатативна кардиомиопатия винаги се усложнява с други заболявания или остри състояния, като се предшества от повишено налягане в белодробната артерия.

Защо се развива белодробно сърце и какви са характерните симптоми

Белодробна хипертония и развитие на белодробно сърце

Сърцето осигурява движението на кръвта по 2 кръга на кръвообращение – голям /с мрежа от кръвоносни съдове по цялото тяло/ и малък /съдовата мрежа в белите дробове/.

Малкият кръг отговаря за правилния обмен на газовете, като в белите дробове кръвта се насища с кислород и отдава въглероден оксид.

Ако белите дробове по една или друга причина не се справят със своите задачи, целият организъм страда от хипоксия – недостиг на кислород.

На тези изменения реагира миокарда, който започва по-интензивно да се съкращава, изпомпвайки към белите дробове по-големи обеми кръв.

При норма този механизъм помага на организма да издържа периодично натоварване. Но ако въздухът не достига хронично, поради патологични изменения в белите дробове, може да се стигне до усложнения.

Първоначално се развива белодробна хипертония – форма на хипертония, при която се повишава налягането в белодробната артерия.

Този кръвоносен съд излиза от десните отдели на сърцето и натоварването върху тях се повишава. В резултат на постоянен натиск мускулната тъкан на сърцето се изменя и отслабва, десните камери се разтягат.

Известно време тези изменения помагат за компенсиране на белодробната хипертония. Но с времето прекомерно увеличеният обем на сърдечната камера не позволява пълноценно съкращение, а това води до сърдечна недостатъчност.

Причини за развитие

Разграничават се няколко форми на заболяването в зависимост от причината за развитие на начална белодробна хипертония.

Бронхобелодробна форма

Фактори за дегенерация на сърдечния мускул са първични заболявания на дихателните органи. До белодробно сърце водят инфекции, например, туберкулоза и рецидивиращи пневмонии.

Тази патология може да е усложнение на хронични заболявания – хронична обструктивна белодробна болест /ХОББ/, фиброза на белите дробове, пневмосклероза. Принос имат и алергиите, сред които и астма.

Васкуларна или съдова форма

Причина за сърдечното заболяване са увреждания на кръвоносни съдове в белите дробове. Става въпрос за вродени патологии или хронични заболявания, например,  васкулити, при които се възпаляват стените на съда или тумори, притискащи белодробната артерия.

Към тази група се отнасят и опасни остри състояния като тромбоемболия на белодробната артерия, която се развива бързо, когато се стигне до запушване с тромб.

Форми на белодробно сърце – остро и хронично

Патологията може да протича в остра и хронична форма, понякога се разграничава и подостра /субакутна/. При хронична заболяването се развива дълго време, понякога в продължение на 1-5 години и в началните стадии може успешно да се компенсира от организма.

Такова протичане е характерно за усложнения на заболявания на дихателната система – ХОББ, астма, пневмония, при механично притискане на белите дробове, нарушения на стойката, тумори.

При диагностика се открива не само увеличаване на дясната камера и предсърдието, но и удебеляване на стените на кръвоносните съдове и на сърдечния мускул.

Острото белодробно сърце възниква бързо, понякога симптоматиката нараства буквално за няколко минути. То е свързано със запушване или притискане на белодробната артерия, което предизвиква рязко влошаване на хемодинамиката.

Това води до разтягане на миокарда и белодробна хипертония. Най-честа причина за тази патология е тромбоемболия на белодробната артерия/ТЕБА/.

Възможно е до това състояние да се стигне от травма на гръдния кош, попадане на чуждо тяло, пневмоторакс.

Субакутната форма на заболяването се установява, ако измененията се наблюдават в продължение от няколко дни до 10-12 седмици. Например, при васкулити или усложнения, вследствие на ТЕБА.

Задух и други симптоми на остра форма

При остро белодробно сърце симптомите нарастват много бързо. При масивна тромбоза от началото на пристъпа до шок и оток на белите дробове е възможно да изминат само няколко минути. В други случаи симптоматиката може да е с продължителност няколко часа.