Какво представлява безсънието?
Безсънието представлява затруднено започване или поддържане на съня или е възможното да е комбинация от двете. Също така може да бъде и усещане за лошо качество на съня. Безсънието може да бъде в резултат на недостатъчно количество и недобро качество на съня.
Безсънието не се определя от броя часове, които човек прекарва в сън, тъй като хората се различават значително по своите нужди от сън. Въпреки че повечето от нас знаят какво е безсъние и как се чувстват след една или повече безсънни нощи, малцина търсят лекарска помощ. Много хора остават незапознати с възможностите, които съществуват за лечение на безсъние.
Безсънието обикновено се класифицира въз основа на неговата продължителност. Няма единно определение за видовете безсъние, но като цяло те са:
- Симптоми, задържащи се по-малко от една седмица, се определят като преходно безсъние;
- Когато симптомите са с продължителност повече от една седмица, това се състояние се класифицира като краткосрочно безсъние;
- Когато безсънието продължава повече от три седмици, тогава то се определя като хронично безсъние.
Симптоми на безсъние
Често симптомите при безсъние се преплитат с тези на други медицински и психически състояния. Проблемът може да се появи и от стреса, като източник на допълнителен стрес става и самата мисъл свързана с невъзможността на човек да заспи. Всеки път,когато човек си легне, той се стресира още повече и така това състояние може да се превърне в хронично.
Най-често симптомите на безсъние, които се появяват през деня, принуждават хората да потърсят лекарска помощ. Обикновено тези симптоми се изразяват в:
- Затруднена възможност на човек да се концентрира;
- Затруднения с паметта;
- Нарушена координация на движенията;
- Раздразнителност и затруднена комуникация с другите хора.
Хората могат да влошат състоянието си като се опитват да се справят със симптомите, защото алкохолът и антихистамини могат да утежнят проблемите със съня. Други се опитват да лекуват безсънието с прием на сънотворни, които се продават без рецепта.
Лечение на безсъние
В повечето случаи лечението на безсънието преминава без прием на медикаменти като се прилага поведенческа терапия, като един от нейните компоненти е хигиената на съня. Като могат да бъдат взети няколко най-обикновени мерки, за да се подобри качеството и да се увеличи количеството на съня. Тези мерки се състоят в:
- Спете, колко е необходимо, за да се почувствате отпочинали. Не спете прекалено дълго;
- Спортувайте най-малко 20 минути дневно, най-добре е 4-5 часа преди лягане;
- Избягвайте да се принуждавате да спите;
- Много е важно е да спазвате определен режим, като си лягате и ставате по едно и също време всеки ден;
- Не пийте кофеинови напитки по-късно следобед, избягвайте да пиете алкохол през нощта;
- Ако сте активен пушач се въздържайте да пушите през нощта и се опитайте да се откажете от цигарите;
- Не си лягайте гладни;
- Регулирайте температурата, светлината и шума в помещението, което спите;
- Не си лягайте с вашите ежедневни проблеми, а се опитайте да ги разрешите преди лягане.
Друг компонент на поведенческата терапия за лечение на безсъние е релаксиращата терапия, която включва различни мерки като медитация и релаксация на мускулите или намаляване на осветлението и слушане на успокояваща музика.
Следващият компонент от лечебната терапия против безсъние се изразява в изграждането на няколко прости навика, които са особено полезни за хората с хронично безсъние, те са:
- Да си лягате, когато ви се спи;
- Не гледайте телевизия, не четете, не се хранете и не се притеснявайте в леглото. Вашето легло трябва да се използва само за сън и за секс;
- Ако не заспите 30 минути след лягане, станете и започнете отново с техниките за релаксация;
- Настройте будилника си да ви събужда по едно също време всяка сутрин, дори и през почивните спи. Не се успивайте.
Избягвайте дългите дрямки през деня.