Съхранение и използване на пъпна кръв е може би най-перспективната и достъпна иновация в областта на клетъчната медицина.
Финансовите организации и застрахователите призовават всеки човек да спестява в случай на възникване на непредвидени обстоятелства.
Още в активна възраст да се погрижи за осигуряване на старостта.
А може да ли да се направи биологичен депозит за здравето на цялото семейство и най-важното, за новороденото дете?
В различните области на медицината има банки, които съхраняват кръв, сперма яйцеклетки, донорски органи.
Но има една субстанция, които притежава ненадминати свойства и голям потенциал.
Става въпрос за кръвта, съдържаща се в кръвоносните съдове на пъпната връв и на плацентата, т.нар. пъпна кръв.
Пъпната кръв е квинсентеция на биологично активните вещества, които активно са участвали в растежа и развитието на ембриона.
Но има и някои физиологични различия от периферната кръв на възрастния човек и съдържа кръвотворни стволови клетки, в количество, сравнимо с костния мозък.
Клетките на пъпната кръв отделят повече от 100 биологично активни съединения, които притежават противовъзпалително, имуномодулиращо и невропротекторно действие.
А също стимулират собствени стволови клетки да достигнат до необходимото място в зависимост от потребностите на организма.
Пъпната кръв спомага за активизация на процесите на възстановяване в различните системи на организма.
Например, клетките на пъпната кръв стимулират израстването на нервни влакна от неповредения участък на мозъка в неговата засегната част.
Пъпната кръв може да се съхрани дълго време в специални условия и да се използва при необходимост във всяка възраст.
Днес в специализирани клиники има възможност за изготвяне на препарат от съхранената поименна проба за лечение на детето и на неговите близки.
При какви заболявания се използва пъпна кръв?
По цял свят се правят изследвания във връзка с изучаване и използване на клетъчна терапия.
Този метод не е панацея срещу всички болести и не заменя стандартното лечение, но значително повишава неговата ефективност.
При болни от детска церебрална парализа след курс инжекции с пъпна кръв намалява мускулния тонус, появява се по-голяма свобода на движение, намаляват конвулсиите.
Друго показание за използване на клетки от пъпна кръв са травми на главния мозък с тежка или средна степен на тежест.
Срокът трябва да е не по-малко 3 месеца от момента на получаване на травмите:
• Липса на показания за хирургична интервенция;
• Недостатъчна ефективност на традиционните методи на лечение и на рехабилитационните мероприятия;
Как се прави това?
Преди използване пъпната кръв и кръвта на майката се проверяват за носителство на инфекции, пречистват се и съхраняват според уникална технология.
В процеса на изготвяне от получените проби се премахват еритроцити, които могат да предизвикат усложнения, характерни за преливане на кръв.
Методът на въвеждане е интравенозен, на курс са необходими 4-6 процедури.
След като клетките на пъпната кръв си „свършат работата“ те от само себе си се извеждат от организма на имунната система на човека.
За цялата многогодишна история на използване на метода не е бил регистриран нито един случай на мутации или на злокачествени клетки от пъпната кръв.
Доказано е, че инжектирането на клетки подбужда естествените резерви на организма.
Растат и се развиват нови нервни клетки и кръвоносни съдове, подобрява се храненето и защитата на главния мозък от по-нататъшно развитие.