Понякога дори леко разположение може сериозно да повлияе на качеството ни на живот. Всеки проблем, свързан със заболявания на краката, винаги се отразява неблагоприятно на здравето като цяло.
Болки, парене, отоци и други проблеми с крайниците могат да се коригират или предотвратят, ако се познава правилният подход и своевременно се реагира на симптомите.
Парене и болки в краката - признак ли са на болест
Защо се появяват болки и парене в стъпалата
На всеки от нас му се налага да прекарва дълго време на крак. В резултат се появяват проблеми като: болки, парене и дори след почивка болезнените усещания не отшумяват.
С какво е свързано това състояние? Обувките, които носим ли са виновни, или това е в резултат на заболяване?
Ако разглеждаме и двете причини, то всяка от тях може да е провокатор на неприятните усещания. Често причината за страданията ни се намира в шкафа за обувки.
В някои случаи проблемът се решава бързо – преустановява се носенето на неподходящите обувки, и болките и паренето отшумяват.
Обувките е възможно да имат редица недостатъци. На първо място, това е некачественият материал.
Ако кожата на краката не диша, то рано или късно се появява дискомфорт, а впоследствие е възможно развитие на гъбични заболявания.
Когато стъпалото е стегнато при носене на обувки, кръвообращението се нарушава и гореописаните симптоми са налице.
За жените високите токове са неизменна част от външния вид, и понякога съвсем не е лесно да се откажат от тях, дори и да осъзнават, че те са причина за неприятните усещания в краката.
Стъпалата поемат голямо натоварване, младите жени и девойките често пренебрегват препоръките, носят токове по-дълго, не обръщат внимание на качеството на обувките.
Не са редки случаите на алергична реакция към синтетични тъкани, използвани при производство, някои от тях могат сериозно да повлияят на състоянието на кожата.
Заболявания, предизвикващи парене
Каква е причината, поради която човек усещане парене в крайниците, понякога и ръцете могат да страдат от мравучкане, дланите да горят.
Това състояние може да се предизвика от нарушения при предаване на сигналите от периферните нерви, тъй като се нарушава основната им функция. И импулсите от главния мозък постъпват неправилно към мускулите.
При радикулит често възниква парене в горната част на краката, бедрата и коленете.
При нарушаване на циркулацията на кръв в организма, например, при атеросклероза, възниква мравучкане и парене.
Появяват се възли, които възпрепятстват нормалното кръвообращение, и сърдечният мускул страда от недостатъчно кръвоснабдяване.
При нарушаване на функциите на щитовидната жлеза също е възможна появата на подобни симптоми, затова при посещение на личния лекар е необходимо добре да се опише състоянието.
Въз основа на оплакванията, преглед и изследвания може да се постави точна диагноза.
При плоскостъпие болката става постоянна, продължителното и редовно пребиваване на крак предизвиква тежест, парене, мравучкане.
Не по-малко разпространена причина за парене е наследственият фактор. Понякога справянето с неприятните усещания е доста трудно. Тогава е възможно само да се облекчат болезнените усещания, тъй като е нарушен синтезът на белтъци.
Причина за парене в краката могат да станат както доброкачествени, така и злокачествени тумори. Невинаги човек обръща внимание на паренето, тъй като няма други симптоми.
Но ако е редовно, трябва да се направи изследване на кръвна захар, тъй като това може да е признак на захарен диабет. При това заболяване често се нарушава циркулацията на кръвта.
Ако освен парене в стъпалата се появи сърбеж по ръцете и краката, е необходимо да се направи консултация с дерматолог.
Това може да е признак на гъбично заболяване, като кожата се лющи и променя цвета си.
Какво още може да предизвика парене в краката
Ако това неразположение не е свързано с болест, то е възможно да има натравяне с тежки метали или това е страничен ефект на лекарствени препарати.
Хората, които страдат от алкохолна зависимост, често забелязват този симптом, и в този случай е по-добре да се ограничи употребата на алкохол или да се спре напълно.
Недостигът на витамини също може да предизвика парене и мравучкане. Витамин В12 е много важен за организма, и неговият недостиг води до тревожно състояние, ставите и мускулатурата постоянно са в тонус.
Какви може да са причините да ни болят краката
Мъчителните болки в краката са познати на голяма част от хората, които са в средна и напреднала възраст, но са малко тези, които решават да отидат на лекар.
Съществува мнение, че болките в краката са характерни повече за старческата възраст и нищо не може да се направи за справянето с тях.
Практиката обаче показва обратното – в преобладаващия брой случаи своевременната диагностика и квалифицираното лечение имат всички шансове за успех.
При здрав човек болките в краката може да са свързани с физически натоварвания или с неудобно положение на тялото – например, дълго стоене.
При жените, освен това се случва при бременност и при прием на противозачатъчни. Какви обаче са случаите на болки в краката, които са обусловени от нарушения в организма?
Болките в краката, които не са пряко свързани с увреждане на кръвоносните съдове, са характерни за много заболявания:
- Травми;
- Радикулит, ишиас;
- Неврит, диабетна полиневропатия, тунелни синдроми;
- Възпалителни заболявания – миозит, артрит, тендовагинит, флегмон;
- Дегенеративно дистрофични процеси – артроза, плоскостъпие и други;
- Нарушение на водния и солев баланс.
Тези състояния трябва да се отличават от свързаните със съдовите изменения в крайниците, тъй като повечето хора при поява на болка не знаят към кой лекар да се обърнат за помощ.
Съдовите изменения в долните крайници често се срещат и създават повече страдания на болните, именно те изискват особено внимателен подход към диагностика и лечение.
В медицинската практика се употребяват разнообразни названия на едни и същи съдови нарушения.
Заболявания на съдовете на краката се подразделят на такива на артериите, вените и на лимфните съдове.
Заболявания на артериите
До болки в краката водят:
- Атеросклероза на долните крайници;
- Облитериращ ендартериит;
- Емболия и тромбоза на артериите.
Атеросклероза на артериите на долните крайници
Сред заболяванията на артериите на краката атеросклерозата се среща най-често – почти в 90% от случаите. В миналото към това заболяване са били предразположени мъже в напреднала възраст.
За съжаление, сега има тенденция към подмладяване на това заболяване, и атеросклерозата се среща вече и в средна възраст.
Започнаха да се увеличават и случаите на атеросклероза на краката и при жените.
Рисковите фактори са добре известни – това са пушене, ниска физическа активност, промяна на начина на живот, наследствен фактор, хипертония, исхемична болест на сърцето, захарен диабет, болест на черния дроб и на пикочните пътища, затлъстяване, повишени нива на холестерол в кръвта.
При заболяването във вътрешните стени на артериите се образуват плаки, състоящи се от холестерол, други мазнини, калций и съединителна тъкан.
Луменът на артериите се свива. В състояние на покой артериалното кръвообращение в долните крайници може да е достатъчно, но при физическо натоварване нарасналата потребност на мускулите от кислород вече не може да бъде удовлетворена.
Мускулите отговарят на това с болка, което води до накуцване. При ходене, особено нагоре, възниква болка в мускулите, която налага периодично спиране, за да може да премине.
Ако болката възникне по целия крак, това означава, че от патологичния процес са засегнати артериите на ниво таз.
За разлика от радикулита, болките не зависят от резки движения, завъртания на торса.
Вместо болки могат да ни безпокоят крампи, слабост или усещане за тежест в краката.
Краката стават студени и бледи, на тях не се напипва пулс. В последния стадий може да се образуват трофични язви, огнища на гангрена.
Това са част от причините, които могат да доведат до болки и парене в краката, но пък са сред най-често срещаните.
Затова е много вероятно, ако изпитвате болезнени усещания и парене в краката, то причината да е сред описаните.