За профилактика на болки в гърба след раждането, за съжаление, мисли не всяка жена. А не трябва, гърбът трябва да се пази, защото е много уязвимо място.
Болките в гърба и съпътстващите ги проблеми
Колко ли пъти младата майка трябва да се навежда над своята рожба – да я повива, да сменя пелените, да я преоблича, да я кърми.
Да и изобщо, това удоволствие – да се навежда към току що събудилото се дете, толкова сладко и топло, да го гледа в прекрасните му очи. Но изправянето след това не е особено приятно, защото понякога се появява болка в гърба.
А здравето трябва да се пази, защото болка в областта на гърба може да се появи в най-неприятния момент. Още повече че от доброто здраве на майката зависи не само тя самата, но и детето.
Как се носи дете на ръце, ако боли гърба? Как се върши домакинска работа, как се почива пълноценно с този проблем?
Проблемите с гърба понякога са много по-коварни, отколкото това може да изглежда на пръв поглед, и е възможно да се появят точно, когато най-малко ги очакваме.
С болки в гърба могат да бъдат свързани следните проблеми:
Болки в гърдите при кърмеща майка
В повечето случаи причините за тяхната поява са млечница или някакво друго гъбично заболяване.
Но благодарение на резултатите от неотдавнашните изследвания било установено, че повече от половината случаи на болки в областта на гърдите при кърмачки са свързани с прищипване на гръбначни нерви или със силна мускулна умора.
Ако жената трябва да напряга гърба по време на кърмене, да заема неудобно положение и да го търпи 30 минути и повече, е възможно формиране на мускулни крампи.
Поради тази причина се появява болка както по време на хранене, така и между тях, които някои погрешно възприемат като вследствие от проблеми с гърба.
Проблеми със съня
Причините за сънни разстройства могат станат неудобно положение, което жената заема, докато кърми детето.
В резултат отделни участъци на гърба се превръщат в източник на постоянно напрежение, и жената просто не успява да отпусне мускулите на гърба, преди да заспи.
Случва се и болките в гърба да ни измъчват и през нощта. А трябва ли да говорим колко пълноценен е нощният отдих за майката на неспокойно дете през първата година от неговия живот?
Нарушения на стойката
Раждането на дете – това е сложен процес, съпровождащ се със сериозни изменения.
Тазовите кости на бременната се раздвижват, а след раждането се връщат в изходно положение, съединителните тъкани по време на родилния процес се размекват под въздействието на хормоните.
През този период балансът на жизнените системи на женския организъм е много крехък.
Проблеми с възстановяването в периода на възстановяване след раждането е възможно с голяма степен на вероятност да се отразят на стойката на жената.
Профилактика на болки в областта на гърба
За профилактика на заболявания на гърба е необходимо:
- Да се следи положението на тялото, гърбът не трябва да напряга прекомерно при грижите за мъника и при вършене на домакинска работа. При никакви обстоятелства не трябва да се търпи неудобства, да се сменя положението на тялото;
- В първите месеци след раждането трябва да се използва всяка възможност за отпускане на гърба и на цялото тяло. Ако има възможност, по-добре да се полежи;