За никого не е изненада или новина, че огромна част от браковете в България приключват с развод. Услугите на адвокатите по бракоразводни дела са все по-често търсени и доскоро влюбени хора правят всичко възможно да се отърват един от друг.

Още нещо, което се забелязва като тренд е и факта, че продължителността на браковете пада стремглаво надолу. До преди няколко години често към развод прибягваха двойки с над 10-годишни връзки, но днес този период е значително по-кратък. Не са изключение и разводите преди дори само 12-месечен брак, а има и случай, в който дори месец се струва прекалено дълъг период за младите хора.

Тази негативна тенденция ясно издава, че не всички двойки са подготвени адекватно за брака и това резонно води до множеството разводи у нас. За съжаление все по-малко са тези, които си дават ясна сметка, че за да е устойчив един такъв съюз, то усилия и компромиси се изискват и от двете страни.

Съвсем не е случайно и колко много самотни майки има в България, станали жертва именно на тази тенденция. Според изследване в Европа от 2 100 000 брака на територията на Старият континент – почти милион са завършили с бракоразводно дело или развод по взаимно съгласие.

Според изследване на една от най-престижните адвокатски кантори във Великобритания, почерпило данни от практиката, може да се определят и кои са най-щастливите години за една двойка в брака.

3 години брак

Една от най-масовите заблуди, която попкултурата налага е, че любовта трае само 3 години. Мантра използвана в не един и два филмови сюжета. Истината обаче се оказва доста по-различна.

Според изследването именно след 3 години партньорите най-често свикват един с друг и напасват своите характери. На паневропейско ниво, именно това е и годината, в която много двойки решават да създадат собствено поколение и започват да планират свое дете.

Логично в този момент всъщност връзката между партньорите се заздравява най-много и това резонно укрепва брака.

5 години брак

Петата година от брака е на другия полюс. Най-често в този момент наследниците са малки и често провокират влошени отношения между двойките. Това всъщност е напълно обосновано с оглед на факта, че за модерния човек е трудно да съчетае професионалните си ангажименти, домакинството, гледането на деца и време за връзката и себе си.

Точно 5-тата година в брака е повратна точка в отношенията. В този момент голяма част от двойките се замислят за развод и дори започват да търсят бракоразводни адвокати. Често се смята, че тази година е най-трудната и определено преломна в отношенията.

7 години брак

Следващото препятствие в семейния живот се оказва 7-та година. Често тя бива наричана „стената“, сякаш е високо препятствие, което не всяка двойка ще прескочи.

В този момент от брака рутината е взела своя дан, а инерцията е повече от видима. Често се наблюдават отношения, които са далеч от първоначалната романтика, но в интерес на истината – това е нещо абсолютно стандартно.

Възникват нови проблеми, които могат да създадат нови терзания. Децата, парите, домакинството са все фактори, които започват да влияят по-силно от преди, тъй като съществува натрупване, което води да усещане за безизходица.

Все пак, ако двойките, сключили брак и устояли на времето и след 7-та година, то редица експерти са на мнение, че ги очаква един стабилен, щастлив и изпълнен с радости живот. Разбира се има и изключения, но разводите след тази година намаляват значително като относителна стойност спрямо тренда на ранните раздели.