Китайски лекари правят съпоставка на генотипите, данните за физическата активност и степента на затлъстяване при повече от 18 хиляди души.

Генетични особености при наднормено тегло и активност

Наднорменото тегло може да се обуслови не само от начина на живот, но и от генетичните особености на човека. Много изследвания показват, че физическата активност може да противостои на ефекта на гените и да позволи на човек да остане строен. Но не е много ясно дали всички упражнения са ефективни от тази гледна точка.

За да се открият видовете физическа активност, които най-добре помагат в борбата със затлъстяването, китайските лекари се обръщат към базата данни на Биобанката на Тайван. В нея се съдържат данни за над 18 000 китайци на възраст от 30 до 70 години.

Освен генетичните данни на разположение на учените са също и данните за параметрите на тялото, начин на живот, вредни навици, хранене, видове и редовност на физическата активност на тези хора.

Затлъстяване и генетика – как са свързани

Учените вземат, първо, 5 основни метрики, по които се определя затлъстяването – индекс на телесната маса, процент мазнини от общата маса на организма, обем на талия, обем на бедрата и съотношение на обем на талията към този на бедрата.

Второ, те използват информация за над 587 000 еднонуклеотидни полиморфизми – варианти на гени, отличаващи се един от друг с буква, тоест с нуклеотид.

Съпоставяйки метриките на затлъстяване с данните от полиморфизмите, учените идентифицират 97 различни варианти на гени, носителството на които статистически значимо корелирало с попадането в рисковата група по една или няколко метрики на затлъстяване.

Също учените се интересували от редовната физическа активност, които изпълнявали респондентите и за които те сами съобщават на интервюиращите от Биобанката на Тайван.

От над 18 000 участващи над 7600 – 41,5% съобщават, че редовно тренират.

За редовни се смятат всякакви видове физическа активност, които се извършват не по-рядко от 3 седмично и не по-малко от 30 минути през свободното от работа време. Това би могло да бъде бягане, занятия с йога, колоездене, плуване.

Изследването показва, че генетичното предразположение към затлъстяване не е присъда, и с редовна физическа активност човек може да остане във форма.