Човек-суперспредър – нов термин се появи в нашия речник. Какво означава и защо и защо са опасни суперспредърите? Оказва се, че не всички хора са равни, когато става въпрос за разпространение на инфекции.

Преди 2 десетилетия е установено т.нар. правило 20/80 – един от 5 души, 20% от общата популация, може да заразява много повече околни от останалите 80%.

И ако става въпрос за коронавируса, то средно един болен предава инфекция на 1-4 души. А суперразпространителят може да зарази няколко десетки. Защо е така?

Как човек се превръща в суперспредър

Суперспредър – това е с корен от английски език „superspreader” или свръхразпространител. Съществуват множество теории, но еднозначен отговор на въпроса защо едни хора са по-заразни от други, няма.

Предполага се връзка с особеностите на имунната система на суперспредъра, който може недостатъчно ефективно да потиска вирусите или, обратното, толкова добре да работи, че човек не чувства симптоми, затова продължава да предава инфекцията на други.

Най-вероятно вината е на няколко фактора, възможно е също потенциалният суперспредър при инфектиране да получава по-голямо количество вируси или да се заразява с повече от един патоген.

Днес е ясно едно: невъзможно е да се предскаже кой може да стане суперразпространител и кой не.

Съществува непредсказуем фактор на инфектиране – някои хора са способни да отделят необичайно голямо количество вируси, или бактерии, и всеки, който встъпва в контакт с тях, се подлага на повишен риск от заразяване.

Има и регулируем фактор – някои заразени влизат в контакт с голямо количество хора, заради особеностите на работата, на живота, на хобито или на несвоевременната диагностика на болестта.

Не само хората – клиниките, където има пациенти с тежки форми на остра респираторна вирусна инфекция, също се превръщат в обекти на супердресъри, защото най-тежките форми на болестта са и най-заразни. И с тези пациенти влизат в контакт и най-голям брой медицински персонал.

Колко може да зарази един супердресър

Всъщност за един супердресър може да е достатъчно за заразяване не на десетки, а на стотици души.

Най-известната историческа личност в тази посока – тифозната Мери, ирландската готвачка Мери Мелон, която в началото на 20-ти век прекарва лека форма на коремен тиф и се превръща в източник на масово заразяване, до такава степен, че я обвиняват в епидемията, обхванала цялата страна.

Всъщност е доказано, че от нея инфекцията се разпространява на 51 души. След това обаче на тифа не му трябва суперспредър.

Във Финландия в края на миналия век един ученик с морбили става причина за заразяване на около 50 свои съученици.

През 2015 г. 82 души били заразени от един болен с коронавирус, който може да се каже, че е свързан с днешния SARS-CoV-2.

По време на епидемията от Ебола в Западна Африка повечето случаи на заболяването – 61% били предизвикани от малка група пациенти – 3%.

Има ли суперспредъри новият коронавирус

За съжаление, такива също има вече. Третият болен от новия вирус в Великобритания е мъж на 50 години, заразен с новата коронавирусна инфекция на конференция в Сингапур. След това заминава за Франция, където отсяда със семейството си в къща за гости в алпийски курорт.

5 души, които се намират в къщата за гости, сред тях е момченце на 9 години, по-късно се оказват болни от COVID-2019. Сред гостите на съседните къщи също се установяват 5 заразени с новия коронавирус.

Съчетанието на суперспредър и затворено помещение води до локални епидемии на болестта. Така например, 61-годишна жена в Южна Корея се заразява около 40 души по време на посещение на служба в храм.

Въпреки симптомите на болестта и температурата тя посещава 4 църковни събития, преди да ѝ бъде поставена диагноза.

Как да се предпазим от суперспредъри на коронавируса

Специфична защита от човек, който по-активно отделя вируси в околната среда, няма. Освен това няма начини за откриване на такива хора – само постфактум, когато се пресмятат болните от обкръжението, може да се открие тази свръхспособност.

Има универсални мерки за безопасност – избягване на оживени места, кафета, ресторанти, театри.

Следва да се ограничат всички контакти с тези, които са се върнали от чужбина, включително и интимните. Засега не е известно дали вирусът се предава по полов път, но имаше някои предположения.