Помиришете лавандула, мийте чинии и слушайте как шуми водопад.

Психолозите казват, че негативните емоции не трябва да се потискат постоянно. Гняв, обида, тъга – това са важни чувства, които трябва да бъдат изразявани. Понякога обаче нервите ни предават съвсем не своевременно.

В този случай за бързо успокояване ще помогнат съветите на учени.

Как да се успокоим невероятно бързо – научно доказани начини

1.Дишайте дълбоко

Това е стар трик. Учените дълго не са разбирали защо дълбокото дишане работи. Едва през 2017 г. в списание Наука е публикувано изследване, което разкри каква точно е причината.

Неговите автори, биохимици от Медицинския факултет на Станфордския университет установяват дълбоко в ствола на мозъка миниатюрен клъстер от неврони, който, както се предполага, свързва скоростта и дълбочината на дишането и емоционалното състояние.

Колкото по-активни и повърхностни са вдишванията, толкова по-високо е нивото на възбудата и изнервянето.

И напротив – колкото по-дълбоко дишаме, толкова по-отпуснати и по-спокойно се чувстваме. Истината е обаче, че опити, доказващи връзка между дишането и отпускането засега са били проведени само върху мишки.

Изследователите обаче с голяма увереност екстраполират техните резултати и върху човек.

2.Използвайте синя светлина

Синята светлина помага на хората по-бързо да се отпуснат след психосоциален стрес. Това установиха учени от Университета на Гранада.

Психосоциалният стрес, съгласно формулировката на самите изследователи, това е краткотрайно нервно сътресение, което възниква при контакт с други хора.

Прости примери: спорили сте с приятел, с колега, нервничите, заради това, че над главата ви стои началник, който ви се кара защо не сте предали работата преди изтичането на крайния срок, който е бил вчера.

Любознателни учени организират подобни преживявания на 12 доброволци на възраст от 18 до 37 години, а след това отвеждат участниците в стая за т.нар. хромотерапия.

В нея нямало нищо, което би могло да ги успокои, само светлинни диоди, които излъчвали ту стандартна бяла, ту синя светлина.

Установява се, че при синя светлина мозъчната и сърдечната активност на хората се връща към нормата средно за 1,1 минута, а при бяла – за 3,5 минути или 3 пъти по-бързо.

Освен лампите синя светлина излъчват екраните на съвременните устройства – лаптопи, смартфони и компютри.

Стресът – това е ситуацията, при която и учените препоръчат да си поиграем малко на лаптопа или на телефона, тъй като доказано се успокояваме така.

3.Пуснете си най-успокояващата песен в света

Weightless е записана още през 2011 г. Това става по препоръка на учените от Британската академия за звукова терапия, които решават да експериментират и да създадат песен, която може максимално бързо да ни успокои и дори да ни преспи.

Композицията е с дължина по-малко от 8 минути, наситена е с различни звукови ефекти. Трикът се състои в ритъм – организмът се адаптира спрямо него, сърцето бие по-бавно, дишането се забавя.

Ефектът от песента се оказва толкова поразителен, че е включена в списъка с 50 най-значителни изобретения на годината.

За да бъде успокояващото влияние по-мощно, погрижете се за антуража – сложете си слушалки, заемете удобна поза, отпуснете се, затворете очи.

4.Послушайте звуците на природата

Изследване, проведено през 2017 г. от учени от Медицинския институт на Брейтън и Съкекс, доказва, че когато хората слушат звуците на природата, тяхното ниво на стрес значително се понижава.

Изследователите подлагат доброволците на въздействие на естествени и изкуствени – техногенни и социални, шумове.

Паралелно се провежда ЯМР сканиране на мозъка на участниците и контрол на честотата на сърдечните съкращения.

Активността на мозъка, както се оказва, силно зависи от звуците на мозъка.

5.Помиришете нещо приятно

Ароматерапията, макар и като цяло да изглежда доста съмнителна от научна гледна точка, влиянието на няколко етерични масла върху нивата на стрес, е доказано еднозначно и многократно.

Ароматите на лавандула, розмарин, а също и иланг-иланг понижават кръвното налягане и честотата на сърдечните съкращения, намаляват нивата на тревожност и възбуждане.

6.Направете нещо максимално съсредоточено

Измийте чиниите, изметете пода, подредете си документите. Почистете си бюрото, най-важното е да се постараем да се концентрираме върху това занятие.

7.Дистанцирайте се сами от себе си

Опитайте да разгледате ситуацията отстрани, сякаш това не се случва с вас. Представете си, че проблемите не са ваши, а на някой друг. Това е елементарен трик, но изненадващо ефективен.

Веднага се понижават нивата на тревожност и стрес и дори препоръчват подобен подход в борбата с упоритите депресии.

Старият анекдот „Ако това не са твои проблеми, ти можеш да ги решиш. Ако не можеш да ги решиш – това не са твои проблеми”, придобива съвременна научна обосновка.