Тези, които редовно се грижат за другите, живеят дълго и щастливо. Статията на група изследователи от Харвардския университет, САЩ, е публикувана в списанието за Превантивна медицина.
Доброволчеството подобрява както физическото, така и психическото здраве
Учените анализирали данни, получени в хода на интервю и проучвания сред почти 13 000 американци на възраст над 50 години.
Информацията е събирана на 4-годишни интервали – първоначално от 2006 до 2008 г., след това през 2010-12 г., и накрая през 2014-16 г.
Целта на изследователите се състояла в това да проследят както участието в доброволчески инициативи или пък преустановяването на тази благотворителна дейност се отразява на физическото здраве, поведението и психологическото състояние на хората в напреднала възраст.
Изследователите стигат до заключението, че в сравнение с пълния отказ от изпълнение на дейности в сферата на доброволчеството, при тези, които редовно оказват безвъзмездна помощ на близките най-малко по 100 часа годишно – около 2 часа седмично, съществено се понижава риска от преждевременна смърт и инвалидност.
При доброволците е значително по-високо нивото на физическа активност, а също и това, което е важно в напреднала възраст, несравнимо по-добро е психологическото състояние.
Хората, които алтруистично помагат на другите, са с по-оптимистична нагласа, те усещат наличието на цел в живота, по-често общуват с приятели, и обикновено не страдат от депресия, самота и чувство за безнадеждност.
Всички ние трябва да се чувстваме полезни, за да сме добре
По своята природа хората сме социални същества. Възможно е, заради това когато се отдаваме на другите, и нашите тела и разумът ни получават възнаграждение, отбелязва водещият автор на изследването.
Покрай пандемията възможностите хората да оказват помощ доброволно се повишиха значително.
Особено в някои болници имаше остра нужда от санитари и друг помощен персонал за грижи за болните, както и за извършване на дейностите по дезинфекция. Също така купуване на храна и продукти на възрастни хора, както и доставянето им.
Повечето общини вече имат създадени доброволчески отряди, които са основно за оказване на съдействие в овладяването на пожари, затова българите имаме все повече възможности за доброволен труд.