Тревните площи не са ефективни за намаляването на стреса сред градските жители.

Повече дървета, по-малко цветя и тревни площи

Резултатите от изследванията, проведени от учени от Университет в Австралия, бяха публикувани наскоро в рецензирано медицинско издание.

Изследователи в продължение на средно 6 години наблюдавали здравословното състояние на повече от 46 000 души над 45 години, живущи в 3 австралийски града – Сидни, Нюкасъл и Уолонгонг. Учените съпоставят събраните данни с това какви типове зелени територии се намират на разстояние от миля – 1,6 километра, домовете на тези хора.

Получените резултати показват, че от гледна точка на психическото благоденствие на жителите, типът зелени насаждения в градовете наистина има значение.

Ако в съседство повече от 30% от пространството е заето от дървета, без значение от вида, рискът от хроничен стрес при гражданите е с 31% по-нисък в сравнение със ситуациите, когато дърветата заемат не повече от 9% от територията.

Голямото количество дървета в съседство значително понижават риска от влошаване на здравословното състояние като цяло, установяват изследователите.

Що се отнася до тревното покритие, то много зелени тревни площи и градини – повече от 30% от околната територия в съседство нямат никакво позитивно влияние върху хората, които живеят на около. Напротив, от тревата наоколо се повишават шансовете за влошаване на здравословното състояние и за хроничен стрес.

Под дебелата сянка на дърветата по-лесно се понасят летните жеги

Авторите на проучването предполагат, че за градските жители е много по-полезно да живеят в съседство с тревни площи, които обаче попадат под сянката на дървета.

Под сянката на дърветата по-лесно се понасят летните жеги, шумоленето на листата и ароматът на свежо ни помага да се разсеем от проблеми, да се отпуснем, за облекчаване на тревожността и за подобряване на настроението, отбелязват учените.

Дърветата са незаменима част от градската зелена система и това се потвърждава от многобройни проучвания. Затова в градоустройствените планове на големите градове задължително следва да се планират площи за градски паркове.

Необходими са и достатъчно разстояния между сградите, които да не са обикновени градинки с цветя и трудно се поддържат, особено сега в жегата, когато трябва да се поливат, а с дървета.