Учените смятат, че лекарите, определяйки риска от инсулт, трябва да разпитват пациенти за симптомите на депресия.
Защо депресията може да е предвестник на инсулт в бъдеще
При депресия рискът от инсулт може да се увеличи приблизително с 50%, показва ново мащабно изследване.
Учените анализират данните, които са събрани при продължително изследване на географските различия на заболеваемостта от инсулт, започнали през 2003 г.
В него 25 000 души били наблюдавани около 9 г. Всички участници преминават тестовете за депресия по 12-балната скала.
За времето на наблюденията при хората с показатели от 1 до 3 по скалата на депресията, това е признак на леки симптоми, инсултът се развивал с 39% по-често, отколкото при тези, които изобщо не демонстрирали признаци на потиснато настроение.
При участниците с по-изразена депресия, по скалата – 4 и по-висока, този показател е 54%.
За важна находка учените смятат, че те не са установили разлика във връзката между депресия и инсулт в различни етнически групи. Според тях това подчертава, че депресията е самостоятелен фактор за риск от инсулт.
Как депресията може да ни докара до инсулт
Има множество известни рискови фактори за инсулта, сред които високо кръвно, диабет, болест на сърцето – но започваме да разбираме, че нетрадиционните рискови фактори, сред които симптоми на депресия, заемат важно място в този списък.
Необходимо е да се разшири и допълни списъкът с въпроси, които обикновено се задават на лекари и пациенти, за да се определи риска от инсулт при тях.
Какво знаем за връзката между депресия и инсулт по-рано
Точно определяне на връзка между депресия и инсулт е трудно. Учените предполагат, че причина за тази връзка може да се крие не в самата депресия, а и в други фактори.
Например, депресията може да е причина за нездравословен начин на живот, който води до хипертония и диабет.
През 2012 г. учените провеждат мета-анализ, резултатите от който позволяват да се предположи, че депресията е самостоятелен фактор за риск от инсулт. През 2014 г. системният обзор показа сходни резултати.
Неговите автори посочват, че връзката между депресия и инсулт е необходимо да се провери при по-продължителни изследвания.