В края на есента, когато слънчевите дни са все по-голяма рядкост, а на много места вече има снежна покривка, много хора страдат от астения, вследствие на въздействието на:

• Соматични заболявания;
• Инфекции;
• Недостиг на сън;
• Постоянен стрес;
• Витаминен недоимък;

На фона на астенията настроението никакво го няма, усеща се постоянна слабост и липса на енергия.

Човек няма никакво желание да работи, постоянно му се спи.

Но въпреки това трябва да работи, да води обичайния си начин на живот и да противостои на сезонните простуди.

Какво все пак е нужно за профилактика на астения?

Помагат ли витамините?

Много хора смятат симптомите на астения за следствие на недоспиването, непълноценното хранене и дефицита на витамини.

В тази връзка те тръгват към аптеката за различни таблетки и хранителни добавки.

Други пък си предписват препарати за подобряване на мозъчното кръвообращение, различни тонизиращи растителни екстракти и антидепресанти.

Но често нито витамините, нито каквито и да е препарати помагат, ако не се изясни истинската причина за астенията и не бъде отстранена.

Следва да се има предвид, че недостигът на витамини и минерали е само съпътстващ фактор, но далеч не и основен. И затова ефектът от прием на витамини е или минимален, или съвсем кратък като продължителност.

Ако пък приемаме препарати постоянно, превишавайки дозите, надявайки се на позитивни ефекти, можем само да си навредим и да влошим ситуацията и състоянието си.

Затова е важно за начало да разберем какво се случва с организма – това е банална преумора и недоспиване или пък развитие на астения, кога е необходима лекарска помощ?

Слабост и умора – есенна астения или не?

Най-честите оплаквания в междинния сезон на преглед при лекар или в аптеката са постоянна слабост и умора, апатия в смес с разнообразни симптоми:

• безсъние, прекомерна сънливост;
• главоболие, липса на апетит;
• пребледняване;

Но умората с изразена слабост не е само признак на хроничен стрес и недостатъчна почивка, но и симптом на астеничен синдром.

Това е клинична диагноза, която се поставя от невролози и изисква лечение.

Има също и физиологична астения, която възниква в организма след физически претоварвания, заболявания и стрес, преминаващ без лечение, след като организмъ възстанови своите резерви.

Важно е да разбираме в какви ситуации при слабост и умора трябва просто да си починем, да намалим оборотите в работата и кога е време за лекар, да се лекуваме.

Болестите като провокатори на есенна астения

За съжаление, късната есен - това е не само период, в който листата капят, но и провокатор на много соматични заболявания – бъбречни, сърдечно-съдови.

Често обострящите се заболявания изтощават ресурсите на организма, изискват активно лечение, могат да доведат до астения, тъй като притежават мощен стресогенен ефект в организма.

На фона на липсата на настроение и дефицит на ендорфини, умора и слабост, при физически натоварвания или емоционален стрес, на организма му идва двойно по-тежко.

Как се проявява – проблеми със съня, апетита и секса?

Астенията има множество проявления и всеки от тях има специфичен набор от симптоми и проявления.

Но условно могат да се разграничат 4 групи проявления, които в различните си съчетания са характерни за всички.

Това са интелектуални разстройства със затруднения при усвояване на нова информация, невъзможност за концентрация, намаляване на работоспособността.