Известно е, че приятелствата са полезни за психическото ни благосъстояние и за цялостното ни здраве, но ново проучване показва, че може би не само офлайн взаимоотношенията са от полза за поддържане на добро здраве.
Онлайн социалните връзки също са от полза, разбира се, ако ги използваме, както трябва.
Във все по-глобализираният свят, все повече хора живеят далеч от семействата и родните си места. Това понякога води до разрушаване на социалните връзки и до нарастване на усещането за самота и изолация.
Ползите от близки приятелства се свързват с дълголетието още в края на 70-те години.
Проучване, продължило 9 години показва, че хората, които не поддържат социални и комуникативни връзки са с повече от 2.8 пъти по-голяма вероятност да умрат преждевременно в сравнение с тези, които имат множество социални контакти.
От тогава множество подобни проучвания показват подобни резултати.
Всъщност мета-анализ на повече от 148 проучвания разкрива, че силните социални връзки увеличават шансовете за оцеляване с повече от 50%.
Проучването също показва, че самотата е рисков фактор, който е значителен, колкото пушенето и употребата на алкохол.
Помагат ли ни онлайн приятелствата да живеем по-дълго?
Авторите на ново проучване твърдят, че използването на Facebook може да ни направи дълголетници. И това е единственият случай, когато най-голямата социална мрежа се използва за поддържане и подобряване на социалните връзки в реалния живот.
Проучването разглежда 12 милиона потребители на Фейсбук, и се ръководи от учени от Калифорнийския университет Уилям Хобс и Джеймс Фоулър.
Техните констатации потвърждават, че ползите от приятелствата онлайн се пренасят и в офлайн света.
За щастие, на повечето от Facebook потребители, беше открита връзка между балансираното използване на социалните мрежи и понижения риск от настъпване на смърт, казва водещият автор на проучването.
Броят на харесванията във Фейсбук по никакъв начин не влияят на дълголетието.
Изследването обхваща хора, родени между 1945 г и 1989 г,и анализира тяхната онлайн активност за последните 6 месеца. Изследователите сравняват активността на тези, които са все още живи с на тези, които вече са починали.
Първата основна констатация е, че Фейсбук потребителите живеят по-дълго, отколкото тези, които не са онлайн. Средностатистическият човек, който използва най-голямата социална мрежа е 12% по-малка вероятност от настъпване на смърт, в сравнение с този, който не използва този уебсайт.
Потребителите с повече приятели или приблизително средно количество – от 50% до 30% в социалната мрежа живеят по-дълго в сравнение с тези, които най-малко – 10%.
Резултатите са в съответствие с предходни проучвания на онлайн взаимоотношенията.
Умерените нива на онлайн активност се свързват с най-ниско ниво на смъртност
Изследователите също пресметнали броят на приятелите, снимките, обновяването на статусите, постовете, и изпратените съобщения, и стигнали до заключенията, че тези, които са по-активни живеят по-дълго.
Офлайн социалната активност била определяна като по-висока, ако потребителите пускали повече снимки лице в лице.
Установено било също, че Фейсбук потребителите с най-високи нива на офлайн социална активност имали и най-дълга продължителност на живота.
Умерените нива на само онлайн активност, като писането на постове и на съобщения, били свързани с ниски нива на смъртност.
Онлайн взаимодействието е полезно, когато се съчетава и с офлайн взаимоотношения.
Големият брой приятели в най-голямата социална мрежа пък според проучвания се свързват с усещане за социална подкрепа, което намалява стреса и понижава риска от сърдечно-съдови заболявания.