Учени от Калифорнийския университет съвместно със служители от подразделението Facebook Reality Labs работят над устройство, което би могло да декодира активността на мозъка и да се използва в бъдеще в очила за допълнена реалност.
Социалната мрежа прави тестове на нов вид устройство четец
Участници в изследването са хора, на които са извършвани операции на мозъка в миналото за лечение на епилепсия.
Установява се, че активността на мозъка може да бъде на практика веднага декодирана в текст, който се изобразява на екрана на компютъра.
Използваният интерефейс под название BCI /”мозък - компютър”/ може да разшифрова малко количество думи и фрази в режим реално време.
Впоследствие техният брой трябва да се увеличи до 100 думи в минута с честота на грешките по-малко от 17%.
За лексическия обем се планира разширяване до 1000 думи. От Facebook поясняват, че в бъдеще технологията може да стане основа за създаване на неинвазивно преносимо устройство, което да помага на хората, които не могат да говорят, дори и на парализирани.
Новото устройство ще помага и на хора, които не могат да говорят
Покойният учен физик Хокинг също използваше подобно устройство за печатане на текст, благодарение на което успя да напише няколко книги, макар и невродегенеративното заболяване да беше засегнало почти всички негови нерви, с изключение на един.
Но това бе достатъчно, за да не се даде толкова години на болестта и успя да достигне преклонна възраст, въпреки изключително неблагоприятните прогнози при такава диагноза.
С помощта на новото устройство те могат да печатат текст, да произнасят чужди думи за себе си.
Вицепрезидентът на Facebook по виртуална реалност подчертава, че прогресът в разработката на това устройство демонстрира възможности за създаване на очила не за виртуална, а допълнена реалност.
Възможностите за създаване на неинвазивно преносимо устройство за четене на мисли също се изучава от специалисти от Института по радиология на Малинкрод към Факултета по медицина на Вашингтонския университет и на Лабораторията по приложна физика в Университета на Джон Хопкинс.
Новото устройство всъщност ще представлява усъвършенствана версия на използваното от Стивън Хокинг.