Не само биологични, но и психологически причини

Резултатите от изследването, проведено от група учени от Университета на Съсекс и Университетския колеж на Лондон, бяха публикувани наскоро в списание Menopausa.

Изследователите анализирали резултатите от ежегодните запитвания за сексуалния живот, в което взели участие повече от 185 000 британки, достигнали менопауза.

Проучванията започват през 2001 г., когато средната възраст на участниците е 64 години – от 50 до 74 години. Приблизително половината от тях през това време били сексуално активни. За 4 години честотата на занятията със секс, получаваното от тях удоволствие и нивото на комфорт при полов акт при всички участнички намаляло.

От първоначалния брой на участничките били подбрани на случаен принцип за наблюдение почти 4500 жени. Повечето от тях – 77%, по различни причини били сексуално неактивни. За това те редовно правели секс, съобщават само 995 от жените.

Основната причина за липса на секс в живота на участничките е самота – тоест липса на партньор, основно заради неговата смърт, много от тях били вдовици.

С напредването на годините жените трудно намират мъж

Жените признават, че след загубата на мъжа е трудно да му намерят заместник, или изобщо губят интерес към секса.

Сред другите причини – болести на партньора, наличие на еректилна дисфункция, собствени проблеми със здравето, симптоми на менопауза – сухота на влагалището, болка при секс, затруднения с възбуждането и постигането на оргазъм.

Лекарствата, които жените приемали се отразявали неблагоприятно на желанието за секс.

За намаляване на женското сексуално желание са виновни и проблеми във връзката, стареене и свързаните с тях изменения във външността, примиряването с които е трудно, загуба на увереност в себе си и в собствената привлекателност, стрес, депресия.

За позитивни сексуални преживявания съобщават само 3% от жените в напреднала възраст. Наличието на интимен партньор и доброто физическо здраве, това са ключовите фактори, необходими, за да продължи носещата удовлетворение сексуална активност след настъпване на менопауза. Но понякога влошаване на здравословното състояние се определя и от генетични фактори, затова не е толкова да се повлияе.