Учените вече установиха няколко маркери, предсказващи тежко протичане на COVID-19.
За лекарите е много важно да знаят показателите, по които може да се прогнозира протичането на коронавирусната инфекция. Те помагат по-точно и по-бързо да се подбере правилно лечение при тези маркери.
Когато имунитетът реагира прекалено бурно
Добре известно е, че COVID-19 протича по-тежко при възрастните хора, както и при тези, които страдат от захарен диабет, високо кръвно, исхемична болест на сърцето и редица други хронични заболявания.
Доказателство за това са и всички случаи на летален изход у нас. Може би над 90% от тях са с едно или няколко от тези заболявания.
На фона на тези заболявания най-често се развива тежко увреждане на белите дробове – остър респираторен дистрес-синдром.
Почти всички вече знаят, че пагубна роля при това състояние играе т.нар. цитокинова буря. Това е своеобразна алергична реакция и по своята същност наподобява обостряне на автоимунно заболяване. Стартира от белите дробове и обхваща другите вътрешни органи, като нарушава техните функции и в значим процент от случаите води до летален изход.
Тайният свидетел
Учените установяват още няколко маркера, които повишават риска от развитие на COVID-19 по този неблагоприятен сценарий.
В този контекст най-често се споменава D-димер. За първи път за неговата роля споменават китайски лекари от Ухан, като публикуват свое изследване в списание The Lancet.
Установено е, че същественото увеличаване на концентрацията на D-димер може да предскаже наближаването на летален изход.
Според китайските лекари, този показател може да бъде ранен и полезен маркер и задължително трябва да се определя при заболели, при които се установи, че навлизат в опасна фаза на болестта.
Това ще помогне за по-своевременно започване на правилно лечение. До тези заключения стигат лекари от Холандия и САЩ, които изучават този проблем.
Какво е това D-димер? Образува се при разпад на фибрин, влакнест белтък, който е основата на тромбите.
Повишаването на концентрацията на D-димера показва, че в организма се образуват тромби. Все още те не представляват препятствие за кръвообращението, не са предизвикали инсулт или инфаркт, не се запушили капиляри, но процесът вече е тръгнал.
Всички тези процеси са непосредствена причина за смъртта при коронавирусна инфекция.
D-димерът е свидетел, че тези опасни нарушения в организма на болния вече са започнали. Колкото по-рано започне борбата с тях, толкова по-добър ще е резултатът от лечението.
Железен маркер
Друг маркер, който може да е признак на тежко протичане на COVID-19, се свързва с желязо. Това е белтъкът феритин, който свързва излишното желязо и така е с позитивна роля.
Желязото е доста противоречив елемент. От една страна е необходимо за пренасяне на кислород из организма, влиза в състава на хемоглобина.
Това е вещество в еритроцитите – червените кръвни клетки, свързва кислорода в белите дробове и го разнася из целия организъм, като благодарение на него достига до тъканите.
Когато желязото е малко, се развива анемия – състояние, при което на организма не му достига кислород.
От друга страна, желязото е токсично, то е агресивно към тъканите. Така действа този елемент, ако не влиза в състава на хемоглобина и на някои ензими.
За да се отслаби неблагоприятното действие на свободното желязо, то се свързва с феритин. Когато обаче нивата на този белтък се повишат, може да активира макрофагите.
Тези клетки играят голяма роля във функционирането на имунната система. И за съжаление, при коронавирусна инфекция е възможно активно да участват при цитокиновата буря.
Не свидетели, а реални участници
При активация макрофагите започват да отделят цитокини. Това са специални сигнални молекули за пренасяне на информация от една клетка на друга. В малко количество те са безопасни за организма и помагат за защита и помагат за защита от вирусите и бактериите.
Ако обаче са твърде много, се развива вече добре известната ни цитокинова буря, която особено в напреднала възраст може да доведе до летален изход.
Хиперферитинемията, повишени нива на феритин, са диагностичен параметър за тежко протичане на инфекция, включително и на COVID-19. Задача на лекарите е да намерят начин за борба с нея.