В средата на февруари зимата върви към своя логически завършек. Съвсем малко време остава до ранните разсъмвания, младите листа и живописните поточета. Но още има възможност да направим корекции по тялото.
Сега е времето да се избавим от бенките, които отдавна ни пречат.
Премахване на бенки – как и кога
Бенки на кожата – постоянни и изчезващи
Новородените обикновено нямат бенки, те започват да се появяват приблизително на 5-6 години.
До 25 години човешкото тяло успява да допусне всички „целувки на ангела” да се покажат, останалите се проявяват по-късно.
Не трябва да се изненадваме от появата на нова бенка, нейното възникване не е опасно.
Трябва да обърнем внимание и да си запишем час при личния лекар в следните случаи:
- Бенката се е появила след продължителен престой под палещите слънчеви лъчи
- Появява се и изчезва, но причините за това нейно поведение са непонятни
По последната точка следва да се посочат и някои специфики. Натрупването на клетки-меланоцити, които интензивно образуват пигмент меланин, е възможно във всеки участък на тялото, дори и на лигавиците.
Сред причините за загадъчната поява и изчезване на бенки са:
- Колебания в концентрациите на хормони в кръвта – всякакви хормонални промени, сред които и бременност, могат да станат причина за изсветляване, а след това и за обратно потъмняване на бенки.
- Естествена еволюция на бенки – принципно, като вариант на нормата, тези образувания могат да се променят с времето и дори да изчезват от само себе си без участие на човек
Това изчезване става постепенно: плоската бенка започва да става по-светла, да пребледнява и накрая да изчезва. Подобни изчезващи бенки рядко са признак за развитие на рак на кожата.
А ако бенката е изчезнала внезапно, за кратък период от време, или отново се е появила след изчезване, то по-добре да се направи консултация с дерматолог.
Всъщност, дори и злокачествен тумор може да изчезне, ракът няма къде да се загуби, но все още не се вижда.
В 10-20% от случаите на меланоми има регресия на тумор на кожата. Имунната система се преборва с рака, и ако туморът не е успял да се разпространи към другите части на тялото, то е напълно възможно самоизлекуване.
На това обаче не трябва да се разчита. През 2016 г. е бил описан случай на възникване на видима бенка на фона на метастази на рак в главния мозък.
Кога се премахва бенка – време за красота
Повечето от нас се решават да си премахнат бенка с настъпване на плажния сезон, но за този проблем трябва да се погрижим няколко месеца по-рано.
Още повече, че премахването на бенка далеч невинаги е жертва само в името на красотата. Ситуациите, при които е по-добре да се избавим от подобни образувания, са следните:
- Постоянно се травмира от бельо или дрехи, тоест е разположена на лигавиците, на стъпалото, в областта на перинеума или на седалищните части в мястото на съприкосновение с бельото, на скалпа и др.
- Бенката създава естетично неудобство на човек, с което не може да се примири.
- Кожното образувание започва да се променя и е престанало да бъде симетрично, неговият край придобива неправилни очертания, започва да потъмнява – напълно или частично. Започнала е да расте, бенките с повече от 6 мм в диаметър изискват контрол от дерматолог.
Случайното травмиране на бенка съвсем не е повод за паника, съвсем не означава, че ще се развие рак.
Най-доброто време от годината за премахване на бенки са късната есен и зима.
В зависимост от мястото на локализацията, нейните размери и характеристики, известно време се налага да травмираме мястото на премахване.
Ако бенката е била на шията, на лицето или на други открити части на тялото, е необходимо да се осигури защита от слънчевите лъчи до пълното нейно заздравяване.