Болест на Бехчет е системен васкулит с неуточнена етиология, тоест причините за него са неизвестни. Това е автоимунно възпалително заболяване, което засяга кръвоносните съдове на организма.

За болестта е характерно широко разнообразие от симптоми: образуват се язви на устната кухина, на кожата, в областта на гениталиите, възпаление на очите и много други.

Болест на Бехчет – от какво се предизвиква

Заболяването се отнася към относително редките и националността има голямо значение. Най-голям процент заболели се регистрира в Турция: 400 случаи на 100 000 души.

Тази болест не е заразна и не може да се предава от човек на човек. Симптомите могат да бъдат разнообразни и да се усилват или да отслабват в продължение на определен период от време.

Основни причини за болестта

Засега не може да се установи точна причина за болестта, но се предполага автоимунен прозход, при който имунната система по погрешка атакува собствените клетки на организма.

Разграничават се рискови фактори, които увеличават вероятността от поява на симптоми.

Възраст

Болестта може да се прояви във всяка възраст, без значение от пола, но най-често се проявява на 20-30 години. При мъжете това заболяване протича по-усложнено.

Етническа принадлежност

Болестта на Бехчет най-често се регистрира при мъже от страни от Близкия Изток, Азия, Запад, Япония и Корея.

Генетика

Отбелязва се и ролята на генетични и наследствени фактори, териториална принадлежност към посочения регион. 

Язви и увреждане на органи и системи

Клиничната картина варира – симптомите могат да нарастват, а след това да отслабват или дори да преминават самостоятелно.

Самото заболяване е свързано с цял спектър от симптоми, засягащи отделни области на тялото, което в известна степен затруднява поставянето на диагноза и лечение.

Язви в устната кухина

Първи симптом на болестта обикновено е появата на болезнени язви в устната кухина: да бъдат единични или множествени.

Трудно е да се проследят особеностите при разположение. Язви могат да се появят на езика, устните, венците, лигавица на бузите и дори на гърлото.

Тези симптоми могат да бъдат характерни за цяла съвкупност от патологии, което в някои случаи затруднява поставянето на диагнозата.

Отличителни особености на болестта:

  • Болезнени язви и дискомфорт
  • Всяка от тях най-често е с малки размери, но е доста дълбока, има кръгла или овална форма
  • Повърхността се покрива с бял или жълт налеп
  • Язвите преминават за 10-20 дни, като след себе си остават белези

Язви в областта на гениталиите

Язвите в областта на гениталиите могат да се срещнат и при двата пола. При мъжете най-често се образуват в областта на тестисите, по дължината на половия член и дори и на главичката.

При жените язви могат да се забележат и на срамните устни и на влагалището.

Общо сред гениталните язви са:

  • Болезнените открити рани
  • Голяма площ и дълбочина на увреждане
  • След заздравяване остават белези

Увреждане на очите

При болестта на Бехчет често се развива увеит – възпаление на обвивката на кръвоносните съдове на очите. Сред симптомите са болка, влошаване на зрението, чувствителност към светлина, сълзене, образуване на гной.

Проблеми със зрителните органи при тази болест е възможно да имат тежки последствия. Ако не се проведе лечение се повишава вероятността от частична или пълна загуба на зрение.

Увреждане на съдовете

Увреждане на кръвоносните съдове и артерии – вени и артерии, може да стане причина за усложнения. Образуват се тромбози, възможно е да възникне аневризма на кръвоносните съдове. 

Развива се често и тромбофлебит, за който са характерни следните симптоми - зачервяване, болка, отоци на крайниците.

Увреждане на стави

При болест на Бехчет в процес на възпаление е възможно да се въвлекат една или няколко стави, при които след преглед може да постави диагноза „артрит”.

Колене, лакти и длани най-често се засягат. Някои се оплакват от болки в кръста, седалищните части, което може да се обясни с възпаление в малкия таз.

Лечение при болест на Бехчет

Диагнозата се поставя въз основа на съвкупност от симптоми, като впоследствие се разработва тактика на лечение.

Не съществуват лекарства против болест на Бехчет, но методите за симптоматична терапия, корекция на храненето и промяна на начина на живот помагат за облекчаване на симптомите.