Флегмон на слъзната торбичка – това е доста опасно заболяване, изискващо оказване на незабавна медицинска помощ.

Неговата същност се заключава в това, че в слъзната торбичка се развива остро гнойно възпаление, което се разпространява към околните тъкани.

В преобладаващия брой случаи тази патология се предшества от хроничен възпалителен процес в слъзната торбичка, който е с гнойна природа.

Правилно подбраната терапия като цяло позволява рискът от развитие на усложнения да се сведе до минимум.

Но понякога флегмонът на слъзната торбичка може да стане причина за възпалителна реакция на очната орбита с образуване на орбитален целулит. По-рядко това състояние води до увреждане на обвивките на очната ябълка.

Разпространение, рискови фактори

Това възпаление се нарича също и остър гноен перидакриоцистит. Установено е, че с този патологичен процес се сблъскват около 3% от новородените, страдащи от възпалително увреждане на слъзните протоци.

Приблизително в 20% от случаите при това заболяване възниква необходимост от провеждане на многоетапна оперативна интервенция. При мъже и жени еднакво често се открива това състояние.

Ако се говори за прогноза, то в 90% от случаите тази болест завършва с пълно оздравяване при правилно подбрано лечение. И само при 4% от хората впоследствие се наблюдават рецидиви на флегмона на слъзната торбичка.

Преди да се разглеждат причините за възникване на този патологичен процес, следва да се посочи, че може да се развие веднага след раждането, но и в по-късен период.

Вроденият вариант се среща в много малък процент от случаите. Обуславя се от нарушението на проходимостта на слъзните пътища, съществуващо още от момента на раждането.

Водеща е ролята на различни аномалии на структурата, например, от страна на черепа. Придобитият вариант на това възпаление е свързан с хроничен гноен възпалителен процес в слъзната торбичка.

От съществуващото инфекциозно огнище в слъзната торбичка възпалителната реакция с течение на времето може да се разпространи и към ретината. Обикновено това е свързано с неправилно подбрано лечение.

Още един важен предразполагащ фактор за възникването на това заболяване е свитият лумен на носослъзния проток.

Отокът на сълзи е нарушен по естествения си път и се създават благоприятни условия за растеж и размножаване на патогенната флора.

Първоначално се развива дакриоцистит, а впоследствие и флегмон на слъзната торбичка.

Симптоми при флегмон на слъзната торбичка

Клиничната картина при флегмон нараства остро. Първо болният се оплаква от това, че във вътрешния ъгъл на окото се е появила остра болка.

При преглед се открива изразен оток, поради който очният отвор се свива или напълно се затваря. Често отокът стига дори до по-долу разположената част от лицето.

Задължително се наблюдава присъединяване на симптоми, сигнализиращи за общ интоксикационен синдром. Представени са от висока температура, силно главоболие, обща слабост и т.н.

След като на кожата се е образувала фистула, от която изтичат гнойните маси, всички симптоми внезапно стихват. В редица случаи се забелязва, че заедно с гноя се отделя и слъзна течност.

Диагностика и лечение на болестта

Поставянето на диагноза при това заболяване се състои на първо място от обективен преглед и общи клинични анализи.

Потвърждаването на диагнозата се провежда с помощта на инструментални изследвания, сред които мултиспирална компютърна томография.

Лечението при това възпаление започва с консервативни мероприятия. Изписват се антибиотици с широк спектър на действие.