Тубоовариален абсцес – това е широко разпространено и изключително опасно възпалително заболяване, развиващо се при жените. В преобладаващия брой случаи този патологичен процес се свързва със специфична инфекциозна флора.
Същността на тази патология се заключава в това, че в придатъците на матката се формира ограничена кухина, изпълнена с гнойни маси.
В миналото откриването и правилно подбраната терапия позволява запазване на репродуктивната функция при повече от 70% от жените с такава диагноза.
В по-напредналите стадии гнойна възпалителна реакция може да се разпространи към коремната кухина с възникване на септичен шок впоследствие.
Освен това съществува риск от развитие на изключително неблагоприятни усложнения.
Механизъм на развитие
Тубоовариалният абсцес също се нарича възпалителен аднекстумор.
Според различни данни, сред всички гинекологични патологии, съпровождащи се с възникване на възпалителен процес, на това заболяване се падат от 6 до 15%.
Най-често тази диагноза се поставя на млади девойки на възраст до 20 години.
Предполага се, че това е свързано с високо ниво на полова активност, а също и ниска осведоменост за принципите за защита от полови инфекции.
Интересно е, че през последните години се откриват все повече случаи, когато възпалението протича в слабо изразена форма. Този вариант е най-опасен, тъй като води до късна диагностика.
При жените, прекарали тази патология, впоследствие често възникват проблеми със зачеването и износването на бебе.
Предразполагащи фактори
В преобладаващия брой случаи тубоовариалният абсцес е с вторична природа. Формира се се на фона на съществуващи гинекологични заболявания.
Първичният характер на тази патология се среща изключително рядко.
Специалистите стигат до извода, че в развитието на този патологичен процес играе роля съвкупност от няколко провокиращи фактора.
Най-често възпалителната реакция е със специфичен характер. При повече от 30% от хората като възбудители са гонококи.
Други 30% се падат на трихомонадите.
Във всички останали ситуации възпалението е с неспецифичен характер и може да бъде предизвикано от стрептококи, бактериоди, ентеробактерии и други представители на условно-патогенната флора.
Още един важен предразполагащ фактор са срастванията, образуващи се в органите на малкия таз.
До развитие на срастващ процес могат да доведат много хронично протичащи възпалителни процеси.
Често възникването на тубоовариален абсцес се предшества от дълго протичащи възпалителни реакции от страна на яйчниците и маточните тръби.
Също за поява на сраствания може да способства външна генитална ендометриоза.
Отделно следва да се спомене за понижаване нивата на имунна защита, вследствие на което организмът не е в състояние да се бори с въздействащата върху него инфекциозна флора.
Съществуващите в организма хронични инфекциозни огнища, силен стрес, вредни навици, имуносупресивна терапия, преохлаждане.
Всичко това създава благоприятни условия за развитие на гнойна възпалителна реакция.
Също към предразполагащите фактори се отнасят вътрематочни манипулации, например, аборти и диагностичен кюретаж.
Симптоми, характерни за тубоовариален абсцес
Обикновено това заболяване не се съпровожда с каквито и да е специфични симптоми, което създава определени затруднения в диагностиката.
Освен това понякога протича в слабо изразена форма. В преобладаващия брой случаи клиничната картина нараства остро.
Болната се оплаква от силен пристъпообразен болков синдром. Болката се локализира ниско в корема, предимно от дясната и от лявата страна.
Диагностика и лечение на възпаление
Поставянето на диагноза не може да се основава само на съпътстващи клинични проявления.
Най-често лечението на тубоовариален абсцес започва с консервативни мероприятия.