Експертите в областта на екологичната медицина в Маунт Синай смятат, че добавянето на флуор във водата и в храните могат да бъдат причина за нарушение на функцията на черния дроб и на бъбреците на тийнейджърите.

Добавянето на флуор във водата може да е опасно

Учените анализирали данните от наблюденията при изследвания на 1983 деца в тийнейджърска възраст, и резултатите от изследванията за съдържание на флуор във водата в домовете на 1742 подрастващи.

Оказва се, че макар и концентрациите на флуор във водопроводната вода били достатъчно ниски, дори и на това ниво те способствали за развитие на дисфункция на бъбреците и на черния дроб, при които тези органи изначално имали патологии.

Известно е, че организмът на възрастния човек отделя чрез бъбреците 60% от постъпващия флуор, а организмът на детето е само 45%. Освен това, в бъбреците основно се натрупва флуор.

Затова и флуорът оказва голямо въздействие на организма на тийнейджърите, отколкото на тялото на възрастните.

Натрупването на флуор се увеличава, ако става въпрос за дете с вече болни бъбреци или с черен дроб.

Флуорът се използва за намаляване на рисковете от развитие на кариес и за укрепване на зъбния емайл в системите за питейно водоснабдяване – в САЩ флуорирането на водата се извършва в 74% от тези системи.

Защо водоснабдителните дружества отказват да флуорират питейната вода

У нас тази технология не се използва, и до сега се водят спорове, трябва ли изобщо да се прилага от ВиК операторите. Към момента мнението е по-скоро не, тъй като според изразяваното от операторите на системи за питейно водоснабдяване становище, да се предписва допълнително флуор е от компетентността на лекарите.

ВиК дружествата няма как да организират масовата профилактика на кариес чрез флуориране на водата.

Изразяваното становище може да се приеме, тъй като при добавяне на флуор в питейната вода може да се застраши здравето на хората с болни бъбреци и черен дроб.

И освен това може да се стигне до отлагане на големи количества флуор в организма, което може да навреди на здравето най-вече на малки деца и на подрастващи.