Какво е гангрена
Гангрената е състояние, при което определена част от телесната тъкан умира и впоследствие започва нейното разлагане.
Тя се развива, когато кръвоснабдяването на засегнатата тъкан е преустановено в резултат на различни процеси като например инфекция, васкуларна болест – заболяване на кръвоносните съдове, или травма.
Гангрена може да започне във всяка част на тялото. Но най-често от гангрена биват засегнати пръстите на краката, пръстите на ръцете и краката и ръцете.
Два са основните вида гангрена:
- Сухата гангрена се причинява от постепенното намаляване на притока на кръв по артериите. При този тип гангрена засегнатата тъкан бива изолирана от здравата тъкан. С времето състоянието прогресира и тъканта става все по-студена от околната здрава тъкан, придобива черен цвят. Хората, които са изложени на риск от развитие на суха гангрена са обикновено тези с атеросклероза, в резултат на повишените нива на холестерола с ниска плътност.
- Мокра или влажна гангрена се развива като усложнение на нелекувана инфектирана рана. Подуването в резултат на бактериалната инфекция причинява внезапно спиране на кръвния поток. Преустановяването на кръвния поток улеснява навлизането на бактерии и размножаването им в мускулите, понеже белите кръвни клетки не могат да достигнат до засегнатата зона.
- Газова гангрена е вид влажна гангрена, предизвикана от бактерията по-популярна като Clostridia. Бактерията предизвиква инфекция, която расте и се размножава само в отсъствието на кислород.При растежа си Clostridia започва да отделя токсини и гази и затова състоянието се определя като газова гангрена.
Какви са симптомите при гангрена
Суха гангрена:
- Засегнатата зона се променя и става студена и безчувствена;
- Първоначално мястото се зачервява;
- След това започва обезцветяване, което придобива кафяв оттенък;
- И в последния стадий увредената от гангрена зона почернява и се сбръчква;
Мокра или влажна гангрена:
- Засегнатата зона се подува и започва нейното разлагане;
- Процесът е изключително болезнен;
- Може да се наблюдава леко локално кървене;
- От гангрената се отделя зловонна миризма;
- След това почернява;
- Телесната температура се повишава;
Газова гангрена:
- Раната е заразна;
- Кафяво-черен или кървав секрет може да се процежда от увредените от гангрената тъкани;
- Отделяният газ от Clostridia при натиск на засегнатите тъкан може да доведе до усещане за пращене;
- Зоната на гангрената се подува;
- Болката от засегнатите тъкани е изключително тежка;
- Телесната температура на засегнатия се повишава, пулсът му е учестен и дишането му е бързо и повърхностно. Тези симптоми се проявяват ако токсините попаднат в кръвния поток.
Лечение на гангрена
Засегнатите от гангрена трябва незабавно да бъдат прегледани и да им се назначи лечение, за да предотврати разпространението на гангрената. Основните терапии, които се прилагат, са хирургия и прием на антибиотици, които са доказано ефективни. За провеждането на лечението е необходима хоспитализация.
Суха гангрена: от жизненоважно значение е да бъда възстановен притока на кръв към засегнатите тъкани, тъй като причината за гангрената е преустановяването на снадяването с кръв на гангренозните тъкани. Преглед от съдов хирург е необходим, за да се определи дали ще има полза от хирургична интервенция за възобновяване на кръвния поток.
Мокра гангрена: извършва се хирургическа интервенция некректомия – отстраняване на мъртва тъкан, и се въвеждат в тялото интравенозно антибиотици, които да контролират инфекцията.
Газова гангрена: трябва да се лекува агресивно поради опасността от бързо разпространение през кръвния поток и това води до увреждане на жизненоважни орган. Раната незабавно трябва да бъда подложена на дебридман и на лицето се назначава агресивна антибиотична терапия.
Как да се предпазим
Предпазването от гангрена е от изключителна важност, тъй като това е сериозно и опасно заболяване, което може да доведе до губене на тъкани и дори на крайници.
За да поддържате здравето си и да се предпазите от гангрена, трябва да се придържате към някои основни принципи на грижа за рани и поддържане на добро общо здраве.
-
Чистота и стерилност на раните: Поддържането на раните чисти и стерилни е от решаващо значение. За да го постигнете, използвайте антисептичен разтвор, който е подходящ за вашата рана. Това може да бъде хлорхексидин, пероксид на водород, йод или друг подобен продукт. Почиствайте раните си внимателно и редовно, следвайки инструкциите на лекаря или фармацевта си.
-
Наблюдение за признаци на инфекция: Важно е да наблюдавате раната си след раневъвеждането. Ако забележите признаци на инфекция като гной, зачервяване, подуване или болка, трябва да действате бързо. Инфекцията може да се разпространи бързо и да доведе до гангрена, затова консултирайте се с лекар незабавно. Лечението на инфекцията е от съществено значение.
-
Контрол на диабета: Диабетът е фактор, който увеличава риска от гангрена. Ако сте диабетик, е важно да поддържате стабилни нива на кръвната захар, следвайки препоръките на вашия лекар. Редовно преглеждайте краката си за наличие на рани, белези или промени в цвета на кожата. Дори и най-малките нарушения в кръвоснабдяването на краката могат да доведат до гангрена.
-
Подходящо облекло и обувки: Избягвайте тясна и неудобна обувка, която може да наруши циркулацията на кръвта в краката. Носете чисти и сухи чорапи всеки ден и ги подбирайте така, че да няма бучки или увивания, които могат да дразнят кожата и да предразположат към образуване на рани.
-
Здравословен начин на живот: Поддържането на здравословен начин на живот може да помогне за поддържане на кръвоснабдението на тъканите ви в оптимално състояние. Правилното хранене, редовна физическа активност и избягване на тютюнопушенето са важни за поддържане на здравето на кръвоносните съдове и тъканите.
-
Съвети за грижа за рани: При нараняване следва да спазвате следните стъпки:
- Измийте раната с чиста вода и мек сапун.
- Покрийте раната с чиста газа или превръзка.
- Променяйте превръзката всеки ден или според указанията на лекаря.
- Избягвайте самолечение с антибиотици без консултация с лекар.
Поддържането на добра хигиена, редовните прегледи и навременната медицинска грижа са от съществено значение за предпазване на гангрената.
В случай на нараняване или признаци на инфекция, не се колебайте да потърсите професионална помощ.
Този внимателен и предпазлив подход може да ви помогне да се предпазите от сериозни здравословни проблеми и усложнения като гангрена.