Кой родител ли не мечтае да има гениално дете? Това са децата, които посягат към книгите още, преди да са проходили, а към 3-годишна възраст знаят цялата Менделеева таблица и основите на ядрената физика.

Всички са абсолютно убедени, че на тези гении ги очаква само най-великото и светло бъдеще. Малко са тези, които се замислят, каква цена трябва да платят надарените деца и техните родители.

Какво е детската гениалност – невероятен дар или проклятие

Много хора се замислят – откъде ли се появяват малчуганите, които са толкова умни, колкото Айнщайн или Нютон?

Някои предполагат, че такива деца се раждат не по-често от веднъж на столетие. Други пък са убедени, че потенциалът е заложен във всяко дете – необходими са само правилните условия за неговото развитие.

Както е известно на учените, наборът от гени, който дарява на детето талант, все пак се предава по наследство.

Не трябва да се отрича и фактът, че гениални деца могат да се родят и в най-обикновено семейство, но все пак при изходни генетични данни тази вероятност е по-висока.

Също е необходимо да се развенчае една от разпространените заблуди – истинският талант е невъзможно да се развие само чрез усилено учене.

Децата гении са с умствени способности като на възрастен още на 8 години

Психолози, които изучават надарени деца твърдят, че на 4-годишна възраст се установяват около половината от интелектуалните способности, които се развиват в по-късна възраст. 

На 6 години надареното дете притежава вече над 70% от умствените способности на възрастен, а на 8 години – 90%.

Родителите на истинските деца гении в повечето случаи не полагат каквито и да е усилия за обучението им.

Много хора са убедени, че гениалността е синоним на успеха и на бъдещото благополучие в живота. И наистина, развитият интелект има множество предимства, които постоянно се потвърждават от новите научни изследвания.

Например, едно от изследванията показва, че хората с по-високо IQ са в по-малка степен предразположени към шизофрения – тежко психическо заболяване.

Учените няколко десетилетия наблюдавали повече от милион шведски мъже, което им позволява да направят подобни изводи.

Какви са най-големите недостатъци на детската гениалност

Ранната гениалност има и съществени недостатъци, за които често се премълчава. Проблемът е, че младите вундеркинди се сблъскват със сериозен натиск, който им оказва обществото и близките хора.

Да бъдеш дете-гений е много тежко. Такива деца трябва да оправдават постоянно нечии очаквания, да се превръщат в плод на амбиция на родители и на учители.

Още един важен проблем са проблемите със социализацията. Много деца и тийнейджъри с изключителни способности често са лишени от детство, тъй като цялото им свободно време е заето от обучение, тренировки и други способности за развитие на гениалност.

Надареното дете често се мести от клас в клас, а понякога и в различни училища, друг път е и на самостоятелно обучение, в резултат на което на практика не контактува със своите връстници.

Най-малкият гений в Европа, който искаше да стане абсолвент на 10

Най-ярката звезда на съвременността е 9-годишният Лоран Симонс. На възраст, когато родителите решават всичко за своето дете.

Трябва ли да съвместява уроците по плуване с кръжока по рисуване, момченцето, този малък гений е приет в един от най-престижните университети на Европа и дори успява да се разочарова от висшето образование.

Лоран трябвало да получи диплома за бакалавър в края на 2019 г., като щеше да се превърне в най-младия абсолвент и да влезе в книгата на рекордите на Гинес.

Не може да се отрече, че това негово желание да завърши университет толкова малък, се дължи на неговите родители.

Но администрацията на университета на Айндховен, където се обучава момченцето, съобщава на семейството, че насрочените изпити е по-добре да се отложат за тази година, 2020 г., за да може детето по-добре да усвои учебната програма.

Планът на родителите на момченцето да завърши висше за 10 месеца претърпяват провал. Те изтеглят документите на своя син от висшето учебно заведение и се свързват с медиите, на които дават редица интервюта за несправедливостта, която цари в един от най-престижните университети в Европа.

Какво иска самият малък гений? Разказва, че желае да посвети своята кариера на създаване на изкуствени органи и невростимулатори.

Основната негова цел е удължаване на живота на много хора, и особено на неговите баби и дядовци, които много обичат своя внук.

Гениалността – това е наистина тежък товар, който неволно пада на плещите на някои деца.

 Постоянните изисквания и емоционален натиск, липсата на нормално детство, проблеми при общуването с връстниците, това понякога идва в повече за неукрепналата детска психика.

Родителите на децата-чудо не трябва да забравят, че преди всичко това са деца, а не инструмент за удовлетворяване на чужди амбиции.