За съжаление, очите ни стареят заедно с организма. Първите признаци могат да се забележат доста рано, още след 40-годишна възраст.
Как се проявява стареенето на очите и как можем да го забавим
Изменение на лещата
Пресбиопия
Хората над 40 години са добре запознати с трудностите при четене и при работа с дребни предмети.
Когато четат държат текста по-далеч от очите, по-ярко осветяват работното място, заради бързото уморяване те са принудени да правят по-чести почивки при работа.
Някои при четене изпитват болка в челото, тежест в областта над веждите, както и над носа.
Способността ясно да виждаме наблизо и далече се нарича акомодация, която е невъзможна без еластичност на прозрачната вътреочна леща.
С възрастта лещата постепенно губи своята еластичност. Затова способността за акомодация намалява постепенно, като този процес започва след 20-годишна възраст.
Възрастта, от която пресбиопията започва да се усеща зависи от рефракцията. Така например, хората с миопия слаба степен е възможно да не усетят никога, тъй като гледането наблизо не изисква от тях акомодация. Далекогледите имат по-малко късмет.
Започват да изпитват затруднения при четене, дори преди да навършат 40-годишна възраст. Това е свързано с факта, че далекогледство удебеляването на лещата е необходимо не само за четене, но и за ясно виждане далече.
Днес съществуват различни методи за корекция на пресбиопия. На първо място, това са очила и контактни лещи. Възможно е те да се изпишат както за гледане наблизо, така и надалеч.
Тези очила или лещи са мултифокални. Съществуват и хирургични методи за корекция на това състояние. Медикаментозно лечение на пресбиопия не е разработено.
Има данни за ползата от капките, които се изписват срещу катаракта, за съхранение на еластичността на лещата. Засега обаче такива изследвания са провеждани само на животни.
С времето измененията в структурата на лещата водят не само до загуба на нейната еластичност, но и до намаляване на нейната прозрачност.
Всяко помътняване на лещата се смята за катаракта или перде на очите. Развитието на това заболяване е тясно свързано със стареенето.
Офталмолозите знаят, че различна степен на помътняване на лещата се среща при всички над 60-годишна възраст. Но тези изменения е възможно да не повлияят по никакъв начин на остротата на зрението.
Точната причина за развитие на катаракта засега не е известна. Механизмът на помътняване е свързан с изменение на структурата на белтъците на лещата, които са приблизително 30% от нейната маса.
Симптоми на болестта
В зависимост от степента на потъмняване се различават начална, незряла, зряла и презряла катаракта. Симптомите на началния и незрял стадий могат да се различават.
При локализация на помътняването в периферната част на лещата остротата на зрението почти не страда. Но е възможна поява на петна и мушички преди очите.
Възниква и оплакване за удвояване на отдалечени светещи предмети – улични лампи, фенери, когато се гледа към тях с едното око.
Това е свързано с оптичната нееднородност на слоевете на лещата.
При развитие на т.нар. кафява катаракта с предимно уплътняване на ядрата пречупващата способност на очите се увеличава. Това води до намаляване на пресбиопията и неочаквано подобряване на зрението наблизо.
Скоростта на развитие на катаракта е много индивидуална. Затова доброто зрение на близо може да се запази от няколко месеца до няколко години.
По-нататъшното съзряване на катаракта се проявява с постепенно отслабване на зрението. Възможно е да се стигне до трудно различаване на цветовете и дори неразпознаване на синия цвят.
В незрял стадий на катаракта лещата може да увеличи обема си. В този случай механично възпрепятства отока на вътреочна течност. Това води до повишаване на вътреочното налягане.
Това явление е разпространено при далекогледство, което се характеризира с малък размер на очната ябълка.
Как да поддържаме очите в добро състояние до дълбока старост
Препоръките за профилактика на заболяването се базират на известни факти. Съществуващите изследвания свързват помътняването на лещата с ниски нива на витамин А, С, Д и Е в организма.
За профилактика може да се препоръча пълноценно хранене с достатъчно храни източници на тези витамини и микроелементи.
Доказана е връзката между развитие на катаракта с излагане на ултравиолетовите лъчи, тоест на силно слънце и тютюнопушенето.
Цигарите с 1,5 пъти повишават честотата на потъмняване на очната леща. Затова мерки за профилактика са носене на качествени слънчеви очила и спиране на тютюнопушенето.