Сред всички заболявания на ставите гнойният артрит, може би, е едно от най-бързите и потенциално опасни за човека. Проявлението на симптомите на тази патология е толкова ярка, че не може да не се забележи.
Болките в ставите, треската и симптомите на общата интоксикация са причина такива пациенти, колкото се може по-бързо, да се стремят да отидат на лекар, тъй като проявленията на заболяването причиняват на болния сериозни мъчения.
Съвременните методи за диагностика в преобладаващия брой случаи позволяват пълно справяне с този вид артрит, за разлика от болшинството други негови разновидности.
Какви са причините за гнойния артрит как се заподозира това заболяване и какви лекарства са най-ефективни?
Гноен артрит и причинителите на заболяването
Това е патологията, при която се развива инфекциозно възпаление на тъканите, влизащи в структурата на ставите.
За разлика от асептичното възпаление, което има място при ревматоиден артрит или деформиращата остеоартроза, основната причина за заболяването са патогенните микроорганизми.
В преобладаващия брой случаи се предизвиква от стафилококи – при 4 от 5 болни. Към останалите и по-редки възбудители на заболяването, които водят до развитие на възпалителен процес в ставите се отнасят:
• Стрептококи – менингококи, пневмококи и др.;
• Гонококи – които изначално предизвикват гонорея;
• Условно патогенна микрофлора, която присъства в ставната кухина на здравите хора, но не предизвиква никакви патологични изменения;
В някои случаи посявката на съдържимото от ставната кухина, което представлява гной, не дава конкретен резултат в посока откриване на конкретен причинител.
Причини за развитие на гноен артрит
Могат да са няколко и могат да се разделят на 3 големи групи.
1. Възпаление, което е възникнало в резултат на механично нарушение на целостта на ставата. Може да се развие като усложнение на различни травми или наранявания, хирургични интервенции, след пункция на ставата, проведена с нарушение на правилата на антисептиката.
2. Попадане на гной в ставната кухина от прилежащите тъкани. Това е възможно при наличие на гнойни рани, възпаление на мускулите, костите.
Към ден днешен подобно усложнение възниква при игнориране от пациента на преглед от лекар-хирург и прием на определени лекарства.
Вместо това болният се опитва да се справи самостоятелно с изразения възпалителен процес с домашни методи.
Също при някои хора с понижен имунитет – особено на фона на прием на имуносупресори, тенденцията за развитие на гнойни усложнения се наблюдава малко по-често, отколкото при здрави.
3.Нещо като „метастазиране“ на гной от отдалечени възпалителни тъкани или органи. Това е възможно при тежка пневмония, пиелонефрит, ендометрит, отит и т.н. Хората с понижен имунитет имат голям риск от подобен род усложнения, отколкото здравите хора.
Болка и треска – основните симптоми на гноен артрит
Заподозирането на гноен артрит е възможно от практически всеки човек, който няма и отношение към медицината.
Симптомите на заболяването се появяват достатъчно бързо.
Процесът в преобладаващия брой случаи засяга една става. Най-често острата форма се развива в коленната става – 70%, и много по-рядко в тазобедрената. На останалите локализации се падат само 15%.
Основният симптом е болка в областта на засегнатата става, която е със стабилен характер, много интензивна, пулсираща, усилваща се в нощните часове.
Гноен артрит – хирургическо заболяване
В преобладаващия брой случаи се изисква активна хирургична намеса, включваща отваряне на ставата, ревизия, пълно очистване от гнойните маси и промиване с антисептици.
Лекарства за лечение на гноен артрит
Макар и хирургичното лечение да е основното, най-ефективните лекарства са антибиотиците.