Става въпрос за проучването на Марио Молина и съавтори, публикувано на 11 юни в списание Proceedings of the National Academy of Science – PNAS. Посветена е на ефективността на маските по време на пандемията.

На 18 юни изследователи от Университета на Джон Хопкинс изпращат в редакцията на списанието отворено писмо, в което искат статията за проучването незабавно да се оттегли, тъй като според тях съдържа груби грешки и многобройни грешни твърдения.

Критики на учени заради недобре написани статии за изследвания

Писмото е подписано от около 40 водещи учени от САЩ, Великобритания и Австралия.

В статията, публикувано в рецензираното медицинско издание, Молина и неговите колеги заявяват, че носенето на маски е приоритетна мярка за профилактика по време на пандемия, докато другите методи, сред които социалното дистанциране, са минимално ефективни.

В изследването се подчертава, че вирусът се разпространява предимно по въздушно-капков път.

Авторите на писмото отбелязват, че тези заключения като цяло съвпадат с научните трудове на другите учени, провеждали аналогични изследвания, но дизайнът и методологията на изследването предизвикват множество въпроси.

Изследването, проведено на основата на просто сравнение на заболеваемостта и взетите мерки в различни градове и щати на Америка, а също и в Италия и в Ухан.

Молина същевременно игнорира важни фактори, влияещи на интензивността на разпространение на заболяванията, сред които гъстота на населението, обществените навици за социални контакти и взетите политически решения.

Допуснати са груби фактически грешки в изследването

Авторите на изследването допускат и изключително груби фактически грешки. В изследването се твърди, че след 3-ти април единствената разлика между Ню Йорк и останалите щати на САЩ се състои в това, че от 17-ти април жителите на Ню Йорк били задължени да носят маски.

В други подобни проучвания са приведени доказателства, че маските помагат за понижаване на темповете на разпространение на COVID-19, но изследванията нямат достатъчно доказателствена база.

Марио Молина реагира на критиките на учените с изявление, че неговите заключения са разбрани неправилно и отбелязва, че е възможно статията да е била написана на твърде сложен език.

Нобеловият лауреат също допуска, че в неговата статия може да има и някои преувеличения.

Редакцията на рецензираното списание потвърди получаването на писмото и сега проучва отправената критика.

Това не е първият случай за настоящия месец, когато научната общност изисква оттегляне на статия от авторитетно научно издание.

По-рано през юни две водещи списания в медицинската сфера се отказаха от статии, в които се привеждат данни от изследвания за приложението на антималарийни препарати за лечение на COVID-19.

В двете статии са използвани данни от аналитичната компания, в която както става по-ясно, работят само няколко души, които имат доста посредствено отношение към науката.

В статията на рецензираното медицинско издание The Lancet са представени резултати от мащабното изследване на ефективността на противомаларийните препарати хлорохин и хидроксихлорохин при лечение на COVID-19.

Авторите на изследването заявяват, че при болните, на които се прилага лечение по различни схеми, вероятността от летален изход е по-голяма, отколкото при тези от контролната група.

Опасността от препаратите за кръвно – противоречива

В другата статия се оценява връзката между приложението на препарати за сваляне на кръвното и риска от летален изход при заразени с COVID-19.

В края на май повече от 180 учени подписват отворено писмо, адресирано до редакцията на The Lancet и до авторите на изследването.

Учените заявяват, че в статията отсъства информация за използвания за анализ на данните алгоритъм, освен това те скрили информация за медицинските центрове, които предоставили данните.

Независимата проверка на източниците, предоставящи сведения за статията в другото рецензирано медицинско издание, също не можела да се проведе, затова учените изпращат до редакцията аналогично писмо. След това самите изследователи, които провеждат изследването, оттеглят статията.

По време на пандемия учените бързат, а това понякога води до пренебрегване на основни правила, които трябва да се спазват, за да бъде прието едно изследване за достоверно.

Не е изключено така да стане и с ваксината, искат капаро, за да я произвеждат, а не се е знае дали изобщо е безопасна, тепърва ще се установява ефективността.