Трудно е да се пресметне колко оздравителни методики съществуват днес, основани на полезните свойства на природните ресурси и използвани за лечение и профилактика на различни заболявания.

И едни от тях са достояние само на алтернативната медицина, а други частично или напълно са признати официално. Ярък пример за последните е халотерапията.

Хало- или спелеокамери, климатични и солени стаи – как само не наричат основният инструмент на доста популярната лечебно-профилактична методика.

Неговото основно действие се заключава във влиянието върху организма на солевия аерозол, образуван в специално оборудвано помещение, стени, под и таван, които се състоят от естествен минерал.

Но колко ефективна е тази методика при лечение на едни или други заболявания, и струва ли си така безотговорно да ѝ се доверявате.

Но колко е ефективен този метод при лечение на едни или други заболявания, и трябва безропотно да се доверяваме.

С какво започва всичко?

Халотерапията е лечебно-профилактичната методика, в основата на която лежи влиянието върху организма на човека на уникалния микроклимат присъстващ в т.нар. солени пещери.

Съвременните солни стаи са имитация на естествените пещери с пълно пресъздаване на характеристиките на въздуха и на други показатели, присъстващи в тях.

Хало- и спелеотерапия за здраве – каква е разликата?

Под халотерапия днес се подразбира лечебно-профилактична методика, заключаваща се във въздействието върху организма на висодисперсен солен аерозол.

Правилна ли е употребата на спелеотерапия като синоним на лечебно-профилактични действия на солените стаи? Отговорът е отрицателен.

Действително, принципът на действие на хало- и спелеотерапията е еднакъв, но в първия случай се използват изкуствено създадени помещения, а във втория – естествени пещери.

Освен това благотворното въздействие върху здравето на солените стаи се обезпечава за сметка на специално оборудване и използване на халогенератор, преработващ солта и я разпиляващ я из помещението.

При спелеотерапия допълнително оборудване не използва, доколкото уникалният микроклимат в солните пещери е естествена среда.

Солните стаи за профилактика и лечение

Първият опит за създаване на солни стаи се заключавал в облицоването на стените на помещенията с халитови и силвинитови солни блокове.

Но необходимият ефект не се получил, доколкото стените, покрити със солни блокове, не отделят аерозол, и съответно не въздействат на организма по необходимия начин.

Постигането на максимално сходство с микроклимата в естествените пещери се постигнало благодарение на халогенератор – устройство, произвеждащо сух солен аерозол.

Съвременните инсталации с максимална точност разчитат и контролират концентрацията на разпръснатия минерал във въздуха. Основното действие на халотерапията е насочено към лечение и профилактика:

• Бронхобелодробни патологии – трахеити, бронхити, бронхиална астма;
• Уши, нос, гърло – ринити, синузити и др.;
• Алергии, и по-конкретно полиноза;
• Сърдечно-съдови патологии;
• Патологии на щитовидната жлеза;
• Неврози, хронична умора и депресия;

Въздействайки върху органите на дихателната система, солевият аерозол стимулира отделянето на храчките. Частиците сол, попадайки в дихателните пътища, премахват загиналите клетки и бактериите от респираторния тракт и носа.

Престоят в такива камери подобрява ефекта на лечение на възпалението при бронхит. Специфичният микроклимат позволява също и укрепване на имунитета.

Външното въздействие върху кожата на частици сол осигурява положителен резултат при лечение на дерматит, дерматит и псориозис. Посещението на солните стаи може да се препоръча при нарушения на съня и хъркане.

Полезните свойства на солните стаи са много, но е важно да се помни, че тяхното посещение е само допълнителна мярка при лечението на заболяванията, представляващи показания.