Кръвоизлив в кухината на става или хемартроза най-често се случва в резултат на травма и най-често се засягат именно коленните стави.
Постоянно са под голямо натоварване и са подложени на травми, както при спортни занимания, така и в бита.
Причините за това заболяване могат да се разделят на 2 групи:
1. Травми;
2. Заболявания на кръвотворните органи;
Наранявания, изкълчвания, навяхвания, фрактури, разкъсване на сухожилия и други увреждания са причина за нарушаване на целостта на кръвоносните съдове.
В резултат на което ставната кухина се изпълва с кръв.
В бита причината за кръвоизлив в коленната става най-често е нараняване, падане върху коляното.
Много често се случва по време на поледици или при слизане по стълби.
Понякога причина за травма е падане върху твърда повърхност при пързаляне с кънки, скейтборд и други приспособления за активен отдих без използване на защитни наколенки.
Хемартрозата в резултат на заболявания на системата на кръвообращението се среща много по-рядко, обикновено в този случай страдат не само коленните, но и други стави.
Заболяването е свързано с нарушено съсирване на кръвта, често се проявява в детска възраст – хемофилия, хеморагична диатеза и др.
Симптоми и диагностика на хемартроза
При лека степен на тежест на травмата, когато обемът на кръвта, който се излива в кухината на ставата не е голям, външни признаци на увреждане може и да няма.
Основният симптом е болка в областта на ставата, който може да е признак на нараняване или разтежение.
Този симптом води до принудително ограничение на подвижността в ставата.
Ако обемът кръв, изпълващ ставната кухина, превишава 40-50 мл, освен силните болки се появяват и външни признаци на патология:
• Коленната става увеличава своя обем, изглежда оттекла;
• Възможна е поява на подкожни хематоми – синини;
• Движението на ставата е силно ограничено или невъзможно;
• Всяка активност причинява силна болка;
При травма на става, съпровождаща се с подобни симптоми, пострадалият веднага трябва да се откара в болница.
Увредената област трябва да се фиксира по такъв начин, за да се ограничи всякакво движение.
Диагностика
Един от най-простите диагностични признаци, благодарение на който лекарят може да заподозре хемартроза на коленната става, това е симптом на балотираният надколенник.
Лекарят палпаторно определя плаващият надколенник, при обикновено нараняване този признак винаги отсъства.
За потвърждаване на диагнозата може да се назначи пункция на коленната става, която дава възможност за потвърждение натрупване на течност в ставната кухина.
Но не дава представа за възможни увреждания на анатомични структури.
Именно затова на пациентите се назначава ултразвук, който позволява най-пълно да се определи характерът на уврежданията и обемът на необходимото лечение.
Лечение на хемартроза на коленната става
След поставяне на диагнозата лекарят се старае колкото се може по-бързо да премахне кръвта и синовиналната течност от ставната кухина, за извършване на пункция.
Тази манипулация се извършва в стерилни условия, под местна упойка.
След като кръвта бъде отстранена, в ставната кухина се въвеждат противовъзпалителни, обезболяващи и кръвоспиращи препарати.
Ако в резултат на травмата са силно увредени костните и ставните структури, е възможно да се наложи по-сериозна операция – артроскопия.
Ако обемът на кръвта, попаднал в структурата на ставата, не превишава 20-30 мл, пункция може и да не се прави, постепенно кръвните съсиреци ще се абсорбират от само себе си.