След прекарана варицела вирусът на херпес зостер преминава в латентно, тоест спящо състояние. Но при създаване на благоприятни условия може да се активира и да предизвика симптоми на херпес зостер.
Обикновено неговите проявления засягат едната страна на тялото, а обрив се появява по хода на засегнатия нерв. Симптомите могат да се проявят както по тялото, така и по лицето и главата.
Активацията на вируса може да предизвика изразена, трудно поносима болка и общо влошаване на състоянието.
Херпес зостер на главата и лицето – какви са особеностите
Активация на вируса
Местоположението на обрива при активация на вируса пряко зависи от това какви нерви са били засегнати. При засягане на троичния, лицев нерв симптомите се проявяват със силна болка и поява на обрив на лицето.
Основната причина за „пробуждане” на вируса е нарушена имунна защита. Това заболяване се развива по-често при ХИВ-позитивни или пък хора на лъчева и химиотерапия.
Приемът на редица лекарствени препарати, които понижават функцията на имунната защита, също могат да предизвикат активация на вируса.
Симптоми при херпес зостер на лицето и главата
За щастие, заболяването е сравнително рядко в сравнение с разпространението на варицела. Разграничават се редица особености, характерни за херпес зостер.
Първоначални проявления
Характерна изразена болка по хода на засегнатия нерв, парене, мравучкане, усещания, сходни с токов удар, които могат да се появят няколко дни преди появата на обрива.
Как се появява обривът
По хода на засегнатия нерв се формира специфичен обрив – група мехурчета /везикули/, които преминават през няколко стадия на развитие и се покриват с плътна кора. Обривът е разположен от едната страна на лицето и главата.
Разпространение
При варицела разчесването води до разпространение на вируса по цялото тяло и образуване на нови обриви. При херпес зостер няма разпространение на обрива, съсредоточава се само на едно място.
Стадий на развитие на мехурите
Първоначално се появява зачервяване, а след това мехури, изпълнени с прозрачно съдържимо. С времето на тяхната повърхност се формира плътна кора, която може да се спука. Под коричката се оголва ерозирала, кървяща повърхност.
Продължителност
Симптомите могат да се запазят няколко седмици, най-често около 10 дни. Оздравяването зависи от състоянието на имунната защита.
Освен изразена болка и обриви са характерни и други симптоми – повишение на телесната температура, влошаване на общото състояние, силно гадене, стига се до повръщане.
Възможни усложнения
Сред най-разпространените усложнения след активация на вируса на херпес зостер е формиране на т.нар. постхерпесна невралгия.
Възможна е поява на мравучкане, парене, болка и други симптоми няколко месеца или дори години след първична активация на вируса.
Възможна е постоянна болка, макар и изразена слабо, но доста неприятна. При други неприятните усещания отшумяват, но след време отново се връщат.
Практиката показва, че най-често усложнения се формират при имунни нарушения. А също и при редица сериозни хронични заболявания, например, ХИВ, диабет, онкологични заболявания.
Сред по-малко разпространените, но възможни усложнения на херпес зостер, проявяващи се на главата и шията, са:
- Увреждане на очите, до пълна слепота
- Нарушения и загуба на слух
- Менингит и пневмония
Някои изследвания показват, че херпес зостер може да стане причина за летален изход, но само косвена.
Необходимо лечение
Тактиката на лечение на практика винаги е еднаква и не зависи от локализацията на обрива.
Лечението предполага прием на противовирусни препарати за намаляване на тежестта на протичане на заболяването и за по-бързо преминаване на симптомите. Препаратите, дозата и курсът на лечение се определят индивидуално.
Най-добри резултати от лечението се наблюдават, ако то започне веднага щом обривът се появи, но не по-късно 72 часа след неговата поява.
Повечето препарати, които се назначават за лечение на херпес зостер, са безопасни. Но е необходимо да се отчитат възможните странични ефекти и комбинацията на други лекарства с приеманите препарати.
Херпес зостерът може да е свързан със сериозни болезнени усещания. За облекчаване на състоянието може да се наложи и назначаване на обезболяващи препарати.