На практика всяка травма на тъканите било то оперативна интервенция, костна фрактура или рана, съпровождаща се с болка. Със заздравяване на раните, възстановяване на целостта на тъканите болката постепенно стихва.
Но има и състояние, при което болезнените усещания не отминават, а само се усилват дори при прием на обезболяващи препарати.
Това е т.нар. комплексен регионарен болков синдром – КРБС, се класифицира като рядко заболяване на нервната система. Не е необходимо пълноценно лечение и възстановяване за цял живот.
Травма и нейните последствия
След като е получена травма, било то разтежение на дланите, счупване на глезена или операция на рамото, пациент и лекар очакват болката, неизменно съпровождаща увреждането на тъканите, със заздравяването на тъканите, постепенно да отмине.
За съжаление, при повечето хората с комплексен регионарен болков синдром проявленията се запазват в продължение на няколко месеца или години след травмата.
Пациентите описват своите усещания като пареща, интензивна болка. Според техните думи, това е сходно на последствията на замръзвания на ръцете или на краката, след като премине изтръпването, и започнат неприятните усещания.
Разликата с КРБС е в това, че травмата и отдавна да е отминала усещанията не изчезват.
При част от болните е възможно разпространение на болката към тези участъци, които изобщо не са били засегнати при травмата.
Определяне на КРБС – преминаване на болката
Комплексен регионарен болков синдром се класифицира като рядко заболяване на нервната система. Най-често страдат млади хора, жените са изложени на по-голям риск.
Разграничават се 2 типа на синдрома. При тип 1 КРБС отшумяването на болката не е известно. При по-разпространеното 2 тип КРБС, или каузалгия, може да бъде открито съответното увреждане на нерва.
Причини за КРБС – фрактури, операции, рани
КРБС обикновено започва с локализирано увреждане на една част на тялото, често болката е свързана с фрактура. Още повече други травми, такива като операции, дълбоки порезни рани, разтежение на връзки или продължително обездвижване на крайниците, също могат да доведат до КРБС.
Доколкото не съществува нито един тест за определяне на патология, трудно се открива. Повишена чувствителност към болка или хипералгезия, е основен диагностичен критерий. Също са характерни изменения в цвета на кожата или температурата на тъканите.
Засегнат крайник – обикновено това е фрактура на пищял, предмишница или длан, може да бъде горещ или зачервен, или посинял и студен за разлика от здрав крайник.
Оток на крайниците и отделянето на пот също е диагностичен признак на КРБС.
Дори и фрактурата да е напълно сраснала се, получилият е възможно да има по-малък диапазон на движения или ограничения на функциите на крайниците – слабост, треперене или непроизволни съкращения на мускулите.
Изменения на коса, нокти и кожа, сред които изтъняване и удебеляване, които са отличителни признаци на КРБС.
Качеството на живота също страда. Често хората с хронична болка, било то на КРБС или други проблеми описват нарушения на съня, настроението, висока ниво на умора.
Възстановяване от КРБС
Необходимо е посещение и лечение от различни специалисти – хирург, травматолог и физиотерапевт.
Рехабилитацията е насочена към оказване на медицинска, професионална и психологическа помощ, помагат за отстраняване на проблеми, свързани с КРБС.
Физиотерапията е основа на възстановяването, като помага за връщане на мобилността и функционалността на засегнатите крайници.
С времето болните от КРБС свикват да щадят засегнатата част, което е опасно и може да доведе до атрофия на тъканите и ограничаване на обичайния живот.