Простуда – това не е медицинско понятие. Въпреки разпространеното мнение, че е резултат от преохлаждане, болестта се предизвиква от вируси или от микроби, които отслабеният от преохлаждането имунитет не може да окаже дължимото съпротивление.

За простуда най-често се смята остро респираторно заболяване, остро респираторно вирусно заболяване или грип. Тези заболявания често са причина за усложнения под формата на синузити, бронхити, отити и т.н., които следват един след друг, тъй като се създава впечатление, че това е едно непрекъснато заболяване.

Дори и болестта и нейните усложнения да протичат в лека форма, а след това да се пренесат и на краката, това не означава, че могат да бъдат оставени без внимание.

Опасността и коварството на протичащите вяло заболявания води до поява на хронични заболявания и обостряне на вече съществуващите.

Затова и с настинката трябва да се борим, с помощта на правилно и своевременно лечение.

Какво да правим, ако болестта продължи по-дълго

Следва да осъзнаем, че ни е необходимо лечение. Най-доброто, което може да направи човек при всяка форма на неразположение – не е важно с температура или без протича, това е да спазваме постелен режим, за да не принуждаваме организма да изразходва сили напразно, а да ги мобилизира в борба с болестта.

Приоритет е да започне интензивно лечение. При остри вирусни инфекции домашните средства дават резултат, съпоставим с медикаментозно лечение. Не трябва да се забравя за приема на топли течности, загревки, разтривания и инхалации, и до пълното изчезване на всички признаци на заболяването.

Консултация с личния лекар – ако се лекувате според всичките правила, тогава трябва да повикаме лекар. Голяма е вероятността, това вече да не е остра вирусна инфекция, а последствия от тях.

Когато към вирусната инфекция се присъедини бактериалната, то възникват доста по-сериозни заболявания.

Последствия от остри вирусни инфекции

Синузит

Това е възпалителен процес вътре в синусните кухини. Синузитът често погрешно се възприема за упорита хрема. Косвени признаци, сигнализиращи за синузит, може да е главоболие, усилващо се във втората половина на деня, когато нараства отокът на лигавиците и се натрупва гной в синусните кухини, болка под очите или в челото, гнойни секрети от носа.

Понякога се наблюдава страх от светлина и понижаване на обонянието. Окончателната диагноза се поставя от лекар въз основа на рентгенова снимка на придатъчните кухини на носа.

За да не пропуснем развитието на синузит, следва да помним: обикновената хрема не може да продължи повече от 7-10 дни. Ако продължи по-дълго, то е желателно да се обърнем към личния лекар.

Фарингит, ларингит и тонзилит

Това са разновидности на възпалено гърло. Фарингитът е възпаление на фаринкса, тонзилитът – на сливиците, острият тонзилит е по-познат като ангина, а ларингитът – това е възпаление на гърлото.

Отличаването на едно от друго на тези различни възпалителни заболявания е невъзможно. Ако се наблюдава изменение на гласа, което продължава повече от 2 седмици, болките в гърлото се съпровожда с покачването на температурата и увеличаване на лимфните възли, а в задната част на гърлото се вижда бял налеп, тогава е по-добре да се консултираме с личния лекар.

Отит

Възпаление на ухото, което често възниква на фона на заболявания на носоглътката, които предизвикват оток и възпаление на лигавицата на средното ухо.

Острото възпаление на средното ухо е важно правилно и своевременно да се лекува. В противен случай процесът може да стане хроничен и до доведе до отслабване на слуха – до пълно оглушаване.

Бронхит или пневмония

Тези заболявания е възможно да протичат без повишение на температурата, а единственият очевиден симптом може да е упорита кашлица, която при някои е като визитна картичка за простуда.

Обикновено влажната кашлица се появява 2-3 дни след началото на простудните заболявания и при норма продължава до 7-10 дни.

Упоритата кашлица, която продължава повече от 2-3 седмици, при която затрудненото отделяне на храчки, са опасни признаци, които показват, че бронхите не се справят със своята функция и е необходимо медикаментозно лечение.

Обърнете се към личния лекар, който да ви даде направление за пулмолог, който да определи характерът на кашлицата  да се установят причините за него.

Нарушения в сърдечния ритъм

Продължителната настинка, която не е лекувана, може да предизвика миокардит, ревмокардит, обостряне на хипертония. Ако след прекарана остра вирусна инфекция не чувстваме болка, нарушения в сърдечния ритъм или възникне задух, не трябва да се чака, когато всичко ще мине от само себе си.

Как да стопираме простудата още в начален стадий

Най-важното е да не пропуснем началото. Вирусите и микробите се размножават в организма с много бърза скорост, затова всички рецепти за бързо оздравяване дават максимален резултат в стадия на появата на първите симптоми.

Също е необходимо да се помни, че бързо може да се преборим само с настинка, но не и с грип, с COVID-19 е по-специфично – много зависи от индивидуалната реакция на организма и от вирусното натоварване.

Дори и да успеем да свалим температурата, да се смятаме за оздравели ден, след като се нормализира, не е препоръчително.

Сгряване

Обикновено простудата е вследствие на преохлаждане, и понякога сгряването е достатъчно, да се неутрализираме още в начален стадий.

Приемането на гореща вана е допустимо само за профилактика – ако сте премръзнали, но симптомите все още симптомите не са се появили.

Ако те вече са налице, състоянието може да се влоши.

Изключение за ваните за краката. Стъпалата са рефлекторни, свързани с носоглътката. Затова и носът веднага започва да тече, щом краката са намокрят. Но ако бързо и правилно ги сгреем, можем да се избавим от течащия или запушен нос за кратко време.

Как правилно да сгреем краката

1.Напълваме недълбок леген с гореща вода

Температура около 38-39 градуса, някъде около него поставяме чайник с гореща вода. Когато привикнете към температурата, долейте малко от врялата вода, за да стане водата още по-гореща. Постепенно температурата на водата трябва да стане до 40-41 градуса.

2.Подръжте краката 10-15 минути

Най-добър ефект дават дълбоките вани на краката, когато те се спускат в горещата вода до коленете.

3.Подсушаване на краката

След края на процедурата – подсушаваме краката, така че да станат напълно сухи, лягаме в леглото, и е добре да си направим горещ чай.

Противопоказания за процедурата

  • Бременност;
  • Сърдечно-съдови заболявания – загряването ускорява пулса и допълнително натоварва сърцето;
  • Температура над 37,5 градуса – такава вана загрява организма още по-силно, което влошава здравословното състояние.

Лечебен ефект за усилване на ефекта на горещите вани

  • Горчица – 1 супена лъжица сух прах на литър вода;
  • Етерични масла – 2-3 капки борово, евкалиптово или кедрово масло.

Най-добре сгряват топлите напитки, които се пият преди лягане – горещ чай – с мед, лимон, малина, чай от шафран, притежава противовъзпалителен ефект или от джинджифил, който е с най-дълготраен сгряващ ефект. В терапевтични дози /1-2 чаени лъжици/ в чая може да се добавя и алкохол. Още една сгряваща рецепта е горещо мляко с прополис.

Промиване на носа

Водата механично отмива вирусите и микробите от лигавицата и така се възпрепятства разпространението на възпалението. В аптеката могат да се намерят множество готови разтвори за промиване на носа, но те нямат принципни предимства пред обикновения солен разтвор – 1 чаена лъжичка сол на 250 мл. вода.

Най-важното – температурата на разтвора трябва да е комфортна и близка до тази на тялото – 36 градуса. Твърде горещата вода може да травмира лигавицата на носа.

По-дълбоко дишане

Желателно е с етерични масла, притежаващи сгряващ, антисептичен и противовъзпалителен ефект. Парата, обогатена с етерични масла, прониква в дихателните пътища, разширява бронхите и способства за отделянето на храчки. Тази процедура облекчава дишането и премахва запушването на носа.

Според препоръки на СЗО при простуда е най-полезно да се пие просто топла вода или пилешки бульон. В него се съдържат хранителни вещества, които помагат на организма за поддържане на имунитета.

Това, разбира се, не е универсално средство срещу болестта, което ще ви върне в строя за няколко часа, но е добър вариант за хранене в периода, когато прекарваме настинката.