Запазването на когнитивния контрол е по-трудно, когато се налага да държим в паметта допълнителна информация.
Учени от Университета Нов Южен Уелс в сътрудничество с холандски колеги обясняват защо е толкова трудно да не обръщаме внимание на сигналите, които могат да доведат до поведение, което бихме искали да избегнем, когато се налага да запазваме в паметта допълнителна информация.
Натовареният мозък по-лесно се поддава на изкушения
Ежедневно човек се сблъсква със задачи, изискващи умствен контрол – процес на потискане на автоматични реакции за изпълнение на поставената задача.
Когнитивният контрол включва всички процеси в мозъка, които позволяват да се концентрира вниманието, да се организира живота, да се регулират емоциите.
Сред разсейващите стимули са не само физически значими. Когато тези ресурси обещават възнаграждение, става все по-трудно да се имитират. Досега изследователите не са знаели дали способността на хората да игнорират сигналите за възнаграждение е неконтролируемо или се подчинява на съзнанието.
Експериментите с когнитивен контрол често се основават на т.нар. задачи на Струп. Доброволците трябва да определят сигнала, който демонстрират едновременно с разсейващия фактор.
В новото изследване целта на участниците била да намерят ромб сред останалите форми на екрана. Ако доброволецът открие ромб, то получавал парично възнаграждение. Ако се разсеел на цветния кръг, то се лишавал от награда.
Синият кръг повишавал окончателната сума на възнаграждението при условие че ромбът бъде открит. Учените проследявали движението на очите на участниците.
Едната група изпълнявала задачата в условията на високо натоварване на паметта, другата при ниско.
В моделите с високо натоварване на паметта участниците трябвало допълнително да запомнят последователността на числата, така обаче намалявали техните ресурси за концентрация върху самото търсене на ромба.
Пълен достъп до умствен контрол за справяне с изкушенията
Резултатите показват, че хората имат нужда от пълен достъп до процесите на когнитивен контрол, за да потиснат нежеланите сигнали за възнаграждение.
Цветните кръгове трудно се избягвали въпреки възнаграждението за тяхното игнориране. При високо натоварване на паметта участниците се разсейвали от цветния кръг в 50% от случаите.
Изследването е актуално и случаите, когато се опитваме да се избавим от вредните навици, сред които употреба на алкохол, вредни храни и дори наркотици.