Заболявания на пародонта – комплекс от тъкани, задържащи зъба на мястото му, са представени от гингивит, пародонтит и пародонтоза. Всяко от тях има свои особености, проявления и усложнения.
Повечето от тези заболявания в миналото са се смятали за противопоказание за имплантация. Но науката не стои на място. И благодарение на усъвършенстване на методите, се постига съществено намаляване на броя на противопоказанията.
Увеличава се и вероятността от остеоинтеграция, тоест срастване на изкуствения корен с челюстната кост.
Пародонтит и пародонтоза – противопоказание за имплантация
Пародонтит и пародонтоза – не са синоними
Това са заболявания на тъканите на пародонта, общото сред които е разрушаване на връзките между венците и зъбите, значителна загуба на костна тъкан.
В усложнени случаи се стига до почти пълно оголване на корените на зъбите. Но с това приключват и всички сходства.
Пародонтит е възпаление, към което насочва окончанието „-ит”, тъй като самият термин произхожда от латински. Пародонтоза е хронично, дистрофично заболяване, без признаци на възпаление, затова се появява и окончанието „-оз”.
В денталната медицина пародонтозата се смята за специфично заболяване, поради особеностите на формиране, а също и проявление на някои симптоми.
В някои източници се разглежда не като първично заболяване, а като симптом на определена патология, свързана с дистрофични процеси в организма.
Много специалисти по дентална медицина изобщо не признават пародонтозата за заболяване и го смятат за агресивна форма на пародонтит, но тази теория има съществени недостатъци.
Всеки пак парадонтозата е системно заболяване, за разлика от пародонтита и с цял списък от особености.
Възможна ли е имплантация
Благодарение на съвременните достижения, разбирането на „поведението” на костта след поставяне на изкуствен корен се постига съществено намаляване на броя противопоказания.
И ако в миналото пародонтит и пародонтоза са се смятали за противопоказания, то днес имплантацията на техния фон е напълно осъществима, макар и да има някои нюанси.
Според някои зъболекари имплантацията може да бъде част от лечението на тези дистрофични заболявания. Възможно е да се премахнат подвижни или засегнати от кариес зъби и да се заменят с изкуствени.
Но все пак съхранението на собствените зъби е приоритетна задача и затова следва да се вадят само при наличие на определени показания:
- Подвижност на зъбите 3-та степен;
- Дълбоки пародонтални джобове – повече от 10 мм;
- Наличие на гной, въпреки предложеното лечение;
При пародонтоза липсват признаци на възпаление, джобове не се образуват, не се отделя гной. И въпреки значителната загуба на костна тъкан, зъбите са стабилни, липсва подвижност. Затова при такава диагноза много рядко се вадят зъби.
Какви са възможностите за лечение
При пародонтоза и дори при пародонтит имплантацията е възможна, като решението се взима индивидуално - в зависимост от индивидуалните особености. Често зъболекарят препоръчва редица допълнителни лечебни процедури.
Съществуват редица методики на имплантация, които могат да се приложат.
Единична имплантация
Под този термин се разбира поставяне на 1-2 изкуствени корена. Този метод не се използва често и се обосновава с това, че локализираните форми на пародонтоза и пародонтит се срещат рядко.
За лечението им са по-ефективни терапевтичните методи. Имплантацията в този случай може да се разглежда само като допълнително лечение, насочено към предотвратяване на дългосрочни последствия.
Поставяне на импланти на беззъба челюст
Смята се за един от най-разпространените методи. Зъболекарят препоръчва изваждането на всички останали зъби, след което се поставят няколко изкуствени корена. При срастването им с челюстта, тоест след остеоинтеграцията, стават опора под пълна протеза.
Базална имплантация
Този метод е препоръчителен за хора, които няма достатъчно обем кост и възможности за възстановяване. В този случай се използват специфичен клас импланти, които се отличават с висока стабилност, а също и спомагат за стимулация на растежа на костта.
Този метод се смята за доста сложен, отличава се с повишена травматичност, а дългосрочните перспективи не могат да се прогнозират лесно.
Противопоказания за имплантация
Решението за възможностите на имплантацията при парадонтит и пародонтоза се взема индивидуално. Но все пак има редица противопоказания по отношение на двете заболявания.