Група изследователи от няколко държави анализирали резултатите от теста за антитела при 177 оздравели пациенти, резултатите от които са обнадеждаващи.

В рамките на експеримент, предварителните резултати от който са публикувани за научна рецензия, учените измерват нивата на антитела към коронавируса и продължителността на имунния отговор.

Антитела се образуват повече при прекаралите тежка форма

Резултатите показват, че имунният отговор оставал стабилен за около 2 месеца, докато продължава изследването, освен това при прекаралите тежка форма на COVID-19, вероятността от образуване на антитела е по-голяма.

Учените предполагат, че по-високото вирусно натоварване предизвиква силна възпалителна реакция, която стимулира образуването на голямо количество антитела.

Изследователите установяват също, че от 2% до 8,5% от преболедувалите изобщо няма антитела. Авторите смятат, че това може да е свързано с това, че при някои имунният отговор се формира чрез други механизми, например, чрез антигени или Т-клетки.

Вероятно също и лекото протичане на COVID-19 с минимално вирусно натоварване може да е съсредоточено върху клетките на лигавицата на дихателните пътища, където вместо антитела преобладава секреторната имунна система.

В изследването освен това се изучавали имунните реакции на организма към вируса в зависимост от расата и етническата принадлежност.

Цветнокожи и азиатци с повече антитела от белите

Така представителите на черната и на азиатската раса, а също и етническите малцинства имат по-голямо количество антитела в сравнение с белите пациенти, което може да е свързано с това, че при тях по-тежко протича инфекцията.

Хората от рисковата група, например, възрастни, или такива, които са с хронични заболявания, имат по-активен имунен отговор на вируса.

Наличието на антитела показва със значителна степен на вероятност за имунитет към вируса. Дали антитела ще ни пазят продължително време или придобитият имунитет ще позволи заболяването да се прекара в лека форма, ще стане известно след време.

Изследванията с маймуни показват, че повторно заразяване след кратък период от време не се случва, клинични случаи на повторно заразяване също не са описани.

Колко ще продължи имунитет сега е невъзможно да се каже, но има данни, че хората преболедували от SARS през 2003 г. са придобили имунитет, като клетките на имунната памет се откривали 11 години по-късно.